Biuletyn Informacji Publicznej

Zawiera informacje publiczne w postaci elektronicznej, wymagane przez polskie prawo.

Wyszukiwanie
Główna treœść strony

Protokół nr V/2019

Protokół nr V/2019 z V Sesji Rady Gminy Pomiechówek, która odbyła się w dniu 04.06. 2018 r. w sali konferencyjnej CIS
Protokół nr V/2019
z V Sesji Rady Gminy Pomiechówek, która odbyła się w dniu 04.06. 2018 r. w sali konferencyjnej CIS
Czas trwania sesji od godz.8:15 do 10:37
W obradach, którym przewodniczył Jan Drzazgowski, Przewodniczący Rady Gminy, udział wzięli : radni gminy, Wójt Gminy, zastępca Wójta, Skarbnik Gminy, Sekretarz Gminy, Radca Prawny, Kierownicy Wydziałów Urzędu Gminy, Kierownicy jednostek organizacyjnych gminy, Dyrektorzy placówek oświatowych, sołtysi wsi.
Lista obecności radnych – załącznik nr 1
Lista obecności sołtysów – załącznik nr 2
Lista obecności osób zaproszonych – załącznik nr 3

Ad.1
Przewodniczący Rady Gminy Jan Drzazgowski otworzył V Sesję Rady Gminy, powitał zebranych i stwierdził prawomocność obrad – na 15 osobowy skład Rady Gminy w sesji uczestniczyło 13 radnych ( radni nieobecni: Grażyna Kiliś i Andrzej Górecki).

Ad.2
Przew.Rady Gminy Jan Drzazgowski zaproponował zmianę porządku obrad poprzez wniesienie w punkcie 19 uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr IV/31/2019 Rady Gminy Pomiechówek z dnia 28 marca 2019 r. w sprawie poboru podatków w drodze inkasa, wyznaczenia inkasentów oraz określenia wynagrodzenia dla inkasentów. Powodem zmiany w uchwale jest rezygnacja Pani Bogumiły Składanek z pełnienia funkcji sołtysa wsi Stare Orzechowo, w związku z tym zachodzi konieczność usunięcia z wykazu inkasentów poboru podatków Pani Bogumiły Składanek.
Porządek obrad wraz z wprowadzoną zmianą przyjęto jednogłośnie, zgodnie z załączonym protokołem z głosowania.
Porządek obrad – załącznik nr 4
Ad.3
Jednogłośnie - 13 głosami „za” radni przyjęli protokół z IV Sesji Rady Gminy.
Protokół z głosowania – w załączeniu.
Ad.4
Radni zapoznali się ze sprawozdaniem rocznym z działalności Ośrodka Pomocy Społecznej w Pomiechówku w 2018 roku. Temat został wcześniej omówiony na wspólnym posiedzeniu Komisji Rady Gminy.
Pytań, uwag nie wniesiono.
Sprawozdanie z OPS – załącznik nr 5


Ad. 5
Ocenę zasobów pomocy społecznej za rok 2018 omówiono na wspólnym posiedzeniu Komisji Rady Gminy.
Temat został przyjęty bez uwag.
Ocena zasobów OPS – załącznik nr 6

Ad.6
Z informacją o działalności Środowiskowych Ognisk Wychowawczych w 2018 roku działającymi na terenie gminy Pomiechówek Radni zapoznali się na wspólnym posiedzeniu Komisji Rady Gminy.
Przy realizacji tematu na sesji nie wniesiono uwag.
Informacje z TPD – załącznik nr 7

Przy realizacji tego tematu podczas sesji odbyła się uroczystość związana ze 100-leciem działalności Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
Wychowawczynie placówek wsparcia dziennego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z terenu Gminy Pomiechówek w osobach:
Pani Teresa Boszko kierownik placówki w Kosewie
Pani Jolanta Żuk kierownik placówki w Szczypiornie
i Pani Barbara Orzechowska kierownik Klubu dla dzieci i młodzieży w Nowym Modlinie
przedstawiły najważniejsze fakty ze stuletniej historii Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, z uwzględnieniem działalności na terenie naszej gminy, gdzie od trzydziestu lat działają Ogniska Wychowawcze w Kosewie i Szczypiornie oraz niedawno powstały Klub w Nowym Modlinie. Placówki te są miejscami znanymi w środowisku, otrzymują wiele wyrazów uznania i sympatii. Udzielają ukierunkowanej, długotrwałej pomocy i wsparcia dzieciom i młodzieży. Są też ośrodkami życia lokalnego środowiska wiejskiego.
Następnie Panie z Ognisk Wychowawczych reprezentujące Zarząd Gminny TPD w Pomiechówku podziękowały przedstawicielom instytucji i wszystkim osobom, które z racji wykonywanego zawodu i osobistego zaangażowania są zawsze tam, gdzie dziecko potrzebuje pomocy i wsparcia, które dbają i stwarzają optymalne warunki do wszechstronnego rozwoju młodych obywateli naszej gminy.
Dyplomy z podziękowaniami otrzymali: Pan Dariusz Bielecki Wójt Gminy, Pan Jan Drzazgowski Przewodniczący Rady Gminy, Pan Mariusz Łempicki zastępca Wójta, Pani Bożena Śliwińska Sekretarz Gminy, Pani Kamila Gronczewska Skarbnik Gminy, radna Teresa Cieślińska, radny Dariusz Radwański, Pan Andrzej Lenart, Pan Adam Szatkowski Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pomiechówku, Pan Alfred Dzwonek Dyrektor Gimnazjum, Pani Grażyna Drzazgowska Kierownik OPS, Pani Agnieszka Brzezińska-Brańska Dyrektor Ośrodka Kultury PomPA, Pani Ewa Mróz Dyrektor Biblioteki, Pani Wanda Wyka, Pan Henryk Żuk, Pan Tadeusz Witkowski sołtys wsi Kosewo, Pani Julita Szafrańska sołtys wsi Szczypiorno, Pan Piotr Kownacki Prezes Spółki „Wkra”, Pani Leokadia Bylińska oraz grupa pracowników gospodarczych gminy.
Wójt Gminy Dariusz Bielecki w swym wystąpieniu nawiązał do 30-letniej działalności TPD na terenie gminy Pomiechówek. Powstanie Ognisk Wychowawczych w Gminie to początek lat 90-tych. Przez ten okres kilka pokoleń dzieci i młodzieży ukształtowanych zostało przez działalność Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Jestem dumny, powiedział Wójt, że Gmina Pomiechówek potrafiła przez te wszystkie lata zabezpieczyć działalność tych Ognisk. Dzisiaj TPD doskonale funkcjonuje, jest to zasługa wielu osób, które przez te lata zaangażowały się i wkładały olbrzymią pracę, aby te placówki działały na terenie Gminy i za to Wójt złożył im podziękowanie.
W imieniu Rady Gminy Pomiechówek głos zabrała radna Małgorzata Lewczuk, która podziękowała Paniom z Ognisk Wychowawczych za działalność na rzecz dzieci i młodzieży.
W dowód uznania radni wręczyli Paniom z TPD kwiaty.
Na zakończenie uroczystości dzieci z Ogniska TPD w Szczypiornie wyrecytowały okolicznościowe wiersze, a potem zaproszono wszystkie wyróżnione osoby do wspólnej fotografii.

Po zakończonej uroczystości przystąpiono do realizacji kolejnych punktów porządku obrad.

Ad.7
Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr XXIX/242/2017 Rady Gminy Pomiechówek z dnia 1 czerwca 2017 roku w sprawie emisji obligacji.
Temat był omawiany na wspólnym posiedzeniu Komisji Rady Gminy.
Uwag, pytań nie zgłoszono.
Uchwałę przyjęto 12 głosami „za”, przy 1 głosie „wstrzymującym”, zgodnie z załączonym protokołem z głosowania.
Uchwała Nr V/43/2019 – w załączeniu do protokołu z sesji.
Ad.8
Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały Rady Gminy Pomiechówek Nr XII/114/2015 z dnia 30.11.2019 r. w sprawie opłaty targowej.
Temat omówiono na posiedzeniu Komisji. Uwag, pytań nie było.
Uchwałę przegłosowano i przyjęto 12 głosami „za”, przy 1 głosie „wstrzymującym”, zgodnie z załączonym protokołem z głosowania.
Uchwała Nr V/44/2019 – w załączeniu do protokołu z sesji.

Ad.9
Rada Gminy przystąpiła do podjęcia uchwały w sprawie Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie gminy Pomiechówek.
Temat był omawiany na wspólnym posiedzeniu Komisji Rady Gminy.
Ze strony radnych nie było pytań, natomiast sołtys wsi Wola Błędowska Agnieszka Winnik zgłosiła chęć zabrania głosu w sprawie podejmowanej uchwały. Chciała, aby przed głosowaniem odczytano regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków, ponieważ w ostatnim czasie powstał problem braku wody i braku odpowiedzialności za stan wody. W związku z tym wniosła o odczytanie regulaminu, żeby sołtysi też mieli świadomość nad czym radni głosują.
Przewodniczący Rady Jan Drzazgowski wyjaśnił, że regulamin będzie publikowany na stronie gminy i wtedy będzie można go przeczytać. Jest to dokument składający się z 10 stron, jest to prawo miejscowe, które stanowi Rada.
Sołtys Agnieszka Winnik zapytała, czy Radni zdają sobie sprawę z tego, że sytuacja w ostatnim czasie dotycząca wody wywołała szeroką dyskusję w mediach społecznościowych, że ludzie wybierają się w tej sprawie na sesje, do radnych, do sołtysów po to, żeby coś w sprawie wody zostało zrobione. Dlatego jeszcze raz wnosiła o odczytanie tego regulaminu, bez względu na to, że ma on aż 10 stron.
Wystąpienie Pani Winnik poparł sołtys wsi Pomocnia Mariusz Matusiak. On również był za odczytaniem regulaminu, bo to jego zdaniem wiąże się z ostatnią sytuacją dotyczącą wody.
Przewodniczący Rady Jan Drzazgowski jeszcze raz tłumaczył, że dokument ten to 10 stron druku i nie sądził, żeby ktoś zapamiętał przy drugiej stronie czytania, co było na stronie pierwszej. Każda osoba zainteresowana po zgłoszeniu się do Urzędu Gminy otrzyma w wersji papierowej taki regulamin.
Przy swoim zdaniu o odczytanie regulaminu pozostawali sołtysi z Woli Błędowskiej i Pomocni motywując to tym, że odczytując regulamin każdy miałby możliwość dowiedzieć się o co chodzi, jak Gmina widzi rozwiązanie problemu wody. Społeczeństwo tego oczekuje.
Radca Prawny Jacek Nieścior wyjaśnił, że nie jest to odpowiedni moment na czytanie 10 stronicowego regulaminu. Były Komisje, radni pochylali się nad każdym punktem tego dokumentu. Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę określa bardzo dokładnie, co powinien zawierać regulamin. Projekt tego dokumentu został przesłany do organu regulacyjnego czyli do Polskich Wód, gdzie został pozytywnie zaopiniowany. Dzisiaj debatowanie nad tym regulaminem nic nie wniesie, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie aby Radni podjęli uchwałę w tej sprawie, ponieważ regulamin jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa wodnego. Po opublikowaniu tego dokumentu można się jeszcze raz spotkać i wtedy przedyskutować ten temat, bo debatowanie na ten temat w czasie sesji mija się z celem.
Wójt Dariusz Bielecki wyjaśnił, że regulamin i ostatnia sytuacja dotycząca wody to dwie różne kwestie. Podejmowanie uchwały w sprawie regulaminu to długotrwały proces, który trwa kilka miesięcy, a bieżąca sytuacja dotycząca wody zostanie przedstawiona przez Prezesa Spółki „Wkra” w sprawach różnych.
Wobec powyższego Przewodniczący Rady Jan Drzazgowski poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków.
Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych, 1 osoba „wstrzymała się od głosu”, zgodnie z załączonym protokołem z głosowania.
Uchwała Nr V/45/2019 – w załączeniu do protokołu z sesji.

W punkcie 10
Przystąpiono do podjęcia uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenie stawki tej opłaty i stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności.
Temat również omawiano na Komisjach w dn.25.05.2019 r.
Pytań, uwag nie wniesiono.
Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych, 1 przeciw, zgodnie z załączonym protokołem z głosowania.
Uchwała Nr V/46/2019 – w załączeniu.

Ad. 11
Dot. uchwały zmieniającej Uchwałę Nr IV/39/2019 Rady Gminy Pomiechówek z dnia 28 marca 2019 r. w sprawie określenia zasad korzystania z parku dydaktyczno-rekreacyjnego „Dolina Wkry” stanowiącego własność Gminy Pomiechówek.
Temat omawiano na Komisji w dn.28.06.2019 r.
Pytań, uwag nie wniesiono.
W głosowaniu uchwałę podjęto 12 głosami „za”, przy 1 głosie „wstrzymującym”, protokół z głosowania w załączeniu.
Uchwała Nr V/47/2019 – stanowi załącznik do protokołu z sesji.

Ad.12
Dot. uchwały zmieniającej Uchwałę Nr IV/40/2019 Rady Gminy Pomiechówek z dnia 28 marca 2019 r. w sprawie ustalenia zasad korzystania z parkingów płatnych niestrzeżonych, zlokalizowanych na terenach nie będących drogami publicznymi.
Temat również omówiono na posiedzeniu Komisji w dn.28.06.2019 r.
Pytań, uwag nie wniesiono.
Uchwałę podjęto 12 głosami „za”, przy 1 głosie „wstrzymującym”, protokół z głosowania w załączeniu.
Uchwała Nr V/48/2019 – stanowi załącznik do protokołu z sesji.

Ad.13
Dot. uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr IV/42/2019 Rady Gminy Pomiechówek z dnia 28 marca 2019 r. w sprawie ustalenia zasad wypłacania diet radnym Gminy Pomiechówek.
Temat również omówiono na posiedzeniu Komisji w dn.28.06.2019 r.
Pytań, uwag nie zgłoszono.
Uchwałę podjęto 11 głosami „za”, przy 1 głosie „wstrzymującym” 1 głos nie oddany. Protokół z głosowania w załączeniu.
Uchwała Nr V/49/2019 stanowi załącznik do protokołu z sesji.



Ad. 14
Dot. uchwały w sprawie zmiany uchwały nr XXXVIII/315/2014 Rady Gminy Pomiechówek z dnia 25 czerwca 2014 r. w sprawie ustalenia maksymalnego wynagrodzenia dziennego opiekuna, zasad jego ustalania oraz wysokości opłat za pobyt i wyżywienie dziecka u dziennego opiekuna.
Temat również omówiono na komisji w dn.28.06.2019 r.
Uwag nie zgłoszono.
Uchwałę podjęto 12 głosami „za”, 1 „wstrzymujący”, według załączonego protokołu z głosowania.
Uchwała Nr V/50/2019 – w załączeniu

Ad.15
Przystąpiono do podjęcia uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Nowy Modlin w gminie Pomiechówek.
Temat omówiono na Komisji w dn.28.06.2019 r.
Uwag nie było.
Uchwałę przyjęto 12 głosami „za”, przy 1 głosie „wstrzymującym”, zgodnie z załączonym protokołem z głosowania.
Uchwała Nr V/51/2019 – w załączeniu

Ad.16
Przystąpiono do podjęcia uchwały w sprawie nadania nazwy drodze w miejscowości Śniadówko.
Temat był omawiany na Komisji w dn.28.06.2019 r.
Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych, 1 „wstrzymał się od głosu”, zgodnie z załączonym protokołem z głosowania.
Uchwała Nr V/52/2019 – w załączeniu.

Ad.17
Dot. uchwały w sprawie nadania nazwy drogom w miejscowości Kosewo, Cegielnia – Kosewo i Nowy Modlin.
Temat omawiano na posiedzeniu wszystkich komisji w dn.28.06.2019 r.
Pytań, wag nie wniesiono.
Uchwałę podjęto 12 głosami „za”, przy 1 głosie „wstrzymującym”, zgodnie z załączonym protokołem z głosowania.
Uchwała Nr V/53/2019 – w załączeniu.

W punkcie 18
Przystąpiono do podjęcia uchwały w sprawie nadania nazwy drodze w miejscowości Błędowo. Chodzi o nazwę ulica Alternatywy.
Temat omawiano na posiedzeniu komisji w dniu 28.06.2019 r.
W wyniku przeprowadzonego głosowania jawnego za przyjęciem uchwały głosowało 2 radnych, 8 było „przeciw” i 3 „wstrzymało się” od głosu, zgodnie z załączonym protokołem z głosowania.
Stwierdzono, że uchwała nie została podjęta.

Ad.19
Przystąpiono do podjęcia uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr IV/31/2019 Rady Gminy Pomiechówek z dnia 28 marca 2019 r. w sprawie poboru podatków w drodze inkasa, wyznaczenia inkasentów oraz określenia wynagrodzenia dla inkasentów.
Pytań, uwag nie wniesiono.
Wyniki przeprowadzonego głosowania:
- za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych
- 1 głos „wstrzymujący”
Protokół z głosowania – w załączeniu.
Uchwała Nr V/54/2019 – w załączeniu.

Ad.20
Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy między sesjami Rady Gminy – załącznik nr 8

Wójt Dariusz Bielecki w swym wystąpieniu na początek nawiązał do 30-lecia działalności placówek TPD na terenie naszej gminy. Przypomniał o 15 rocznicy obecności Polski w Unii Europejskiej i 30 -leciu pierwszych wolnych wyborów w Polsce, które zmieniły bieg historii. Podsumowanie 15 lat funkcjonowania Gminy Pomiechówek w Unii Europejskiej to wielskie sukcesy w postaci ponad 130 mln zł dotacji unijnych, które zainwestowano na poprawienie jakości życia mieszkańców. Bez tych funduszy wiele inwestycji nie powstałoby, bo ciężko byłoby je realizować tylko z budżetu gminy. Przykładem tych środków może być nowoczesne, przestronne przedszkole, do którego przyjęto ponad 300 dzieci. Takich przykładów jest bardzo wiele, to jest też sieć kanalizacyjna i wodociągowa. Problemy z wodą, które pojawiły się w ostatnim czasie są na bieżąco do rozwiązania. Nastąpiła awaria, co jest normalnym zjawiskiem funkcjonowania sieci i jest to do rozwiązania. Już w piątek Prezes Przedsiębiorstwa podjął decyzję o budowie spinki, łączącej wodociągi w celu poprawienia ciśnienia i jakości wody. W tym miejscu Wójt apelował o wsparcie i współpracę organizacyjną, a nie robienie zamieszania i tworzenie niepotrzebnej atmosfery. Podziękował wszystkim radnym i tym sołtysom, którzy wspierają Urząd w działaniach, aby jakość tych usług była jak najwyższa. Następnie Wójt nawiązał do tematów przedstawionych w sprawozdaniu, z którego wynika, że prowadzone są potężne inwestycje na które zaplanowano w budżecie ponad 23 mln zł i będzie on zwiększany na poprawę infrastruktury na wielu płaszczyznach, w tym też transport publiczny, o uruchomieniu którego zdecydowano kilka lat temu. Teraz jest kolejny projekt unijny realizowany przez Gminę Pomiechówek, który wprowadza transport elektryczny. Tych projektów jest bardzo wiele. Wójt jeszcze raz podkreślił zbieg terminu dzisiejszej sesji z rocznicą pierwszych wolnych wyborów w Polsce. Dzięki postawie Polaków w tamtych latach nastąpił przełom komunizmu i możemy żyć w wolnym kraju. To trzeba doceniać.
Radny Artur Bonas poprosił o przedstawienie tematu związanego z bezpieczeństwem na drodze krajowej nr 62.
Wójt Dariusz Bielecki poinformował, że w miejscowości Stanisławowo – Nowy Modlin powstanie wiadukt na drodze krajowej i zostanie wybudowana linia kolejowa do lotniska. W znacznej części będzie to realizowane na terenie gminy Pomiechówek.
Radna Małgorzata Lewczuk zapytała, kiedy rozpocznie się budowa kładki na moście w Pomiechówku.
Wójt zaznaczył, że budowa kładki to jedna z kolejnych inwestycji poprawiająca bezpieczeństwo na drodze krajowej. Rozpoczyna się procedura budowy dwóch kładek na terenie gminy, jedna w miejscowości Kosewko, gdzie jest już po przetargu i w najbliższych tygodniach rozpocznie się ta inwestycja. Jeżeli chodzi o budowę kładki na drodze krajowej na moście w Pomiechówku, ta inwestycja uzyskała dofinansowanie z tzw. rewitalizacji. Będzie to jedna z najważniejszych inwestycji w najbliższym czasie. Zamysł jest taki, żeby w tym roku rozstrzygnąć procedury i podpisać umowę i w 2020 r. zrealizować to zadanie.

W punkcie 21 – Sprawy różne
Jako pierwsza głos zabrała sołtys wsi Wola Błędowska Agnieszka Winnik. Jej wystąpienie dotyczyło notorycznego braku wody codziennie w godzinach od 17:00 do 22:00. Jak woda się pojawia, to jest ona w kolorze rdzawo-pomarańczowym. Za każdym razem, gdy zwraca się z tym problemem do Przedsiębiorstwa wodociągowego to otrzymuje odpowiedź, że była awaria i powinno wszystko wrócić do normy. Woda ta nie nadaje się do użytkowania. Dopiero teraz po ostatniej awarii Sanepid zrobił badania i stwierdził, że woda nie nadaje się do picia. W tej sytuacji mieszkańcy są zmuszeni do kupowania wody. W związku z zaistniałą sytuacją pani sołtys zapytała, kto ponosi odpowiedzialność za przerwy w dostawie wody i za jej jakość.
Prezes Spółki „Wkra” Piotr Kownacki wyjaśnił, że ostatnia sytuacja dotycząca wody na terenie począwszy od Kosewka aż do Woli Błędowskiej była wynikiem dwóch dużych awarii na głównej magistrali. To powoduje zmętnienie wody. Sytuacja standardowo wygląda w ten sposób, że po zakończeniu awarii odbywa się płukanie sieci na kolejnych odcinkach wodociągu. Jeżeli chodzi o sytuację z piątku, o godz.15:30 przyszedł fax z Sanepidu z informacją, że woda nie nadaje się do picia i kontaktu ze skórą, bez podania przyczyny. W tej sytuacji podjęto decyzję o zamknięciu wodociągu i zorganizowaniu punktów zastępczych poboru wody.
Po tym czasie rozpoczęły się intensywne płukania sieci na kolejnych odcinkach wodociągu. Jeżeli chodzi o jakość wody, pełną odpowiedzialność za taki stan rzecz ponosi przedsiębiorstwo wodociągowo – kanalizacyjne spółka „Wkra” – wyjaśnił Piotr Kownacki. Kolejnym elementem zabezpieczenia wodociągu po awarii jest dezynfekcja poprzez chlorowanie. Ponowne badania wody przez Sanepid zostaną przeprowadzone w dniu 05.06.2019 r. wyniki będą w czwartek w godzinach popołudniowych. Jeżeli chodzi o sprawy dotyczące ciśnienia wody, sytuacja na bieżąco jest analizowana i próbuje się rozwiązać tę kwestię. W miejscowości Cegielnia – Kosewo, Wymysły rozpocznie się prawdopodobnie już w piątek inwestycja połączenia wodociągów, aby dodatkowo zasilić te miejscowości. Jest to jedyne rozwiązanie , które na dzień dzisiejszy jest w stanie zniwelować straty ciśnienia w tym rejonie. Przeprowadzana jest też analiza odnośnie rozbudowy całej infrastruktury wodociągowej. Rozważane są dalsze, większe inwestycje takie jak budowa nowych ujęć, ewentualnie zbiorników retencyjnych i systemów pompowych. Są to inwestycje długoterminowe, które generują zdecydowanie większe środki niż budowa spinek. Jeżeli chodzi o problem Woli Błędowskiej dotyczy on rozbiorów wody, czyli głównym czynnikiem wpływającym na spadek ciśnienia jest to, że po drodze jest pięć miejscowości, które prowadzą rozbiór. Dlatego w pewnym momencie wprowadzono dla tej części Gminy ograniczenia używania wody do podlewania i innych niż cele spożywcze i do mycia. Jedynym rozwiązaniem, które jest rozważane to wprowadzenie systemów pompowych albo budowa nowego ujęcia. Wodociąg, który jest w Woli Błędowskiej zasilał również część miejscowości z gminy Nasielsk, ok. 50 gospodarstw. Umowa na dostarczanie tam wody została rozwiązana. Poza tym P. Kownacki wyjaśnił, że hydrofornie na terenie gminy, poza Wólką Kikolską są bez uzdatniania wody. Woda jest wtłaczana bezpośrednio w sieć. Jeżeli chodzi o hydrofornię w Kosewie, głównym składnikiem, który powoduje odkładanie zanieczyszczeń wtórnych jest mangan i żelazo. Woda spełnia normy, aczkolwiek te stany są wyższe niż w innych hydroforniach. To powoduje znaczne odkładanie w sezonie zimowym tych związków w sieciach. Każdy spadek ciśnienia czy inny element jak brak energii itp. powoduje spadek ciśnienia w rurach. Kolejny powrót ciśnienia powoduje tzw. zrywkę, która podnosi te substancje skumulowane w sieci i woda jest zanieczyszczona. Jeżeli pojawi się taka sytuacja to potem jest płukanie sieci i związane z tym straty wody. Później w sprawozdaniu do Wód Polskich – organu nadzorującego wykazywane są ilości wody wykorzystywanej do celów gospodarczych, ale również wody, która została stracona.
Sołtys wsi Szczypiorno Julita Szafrańska zgłosiła, że również w jej miejscowości woda ma kolor żółty. Zasugerowała płukanie również bocznych odgałęzień wodociągu, może to poprawi jakość tej wody.
Piotr Kownacki wyjaśnił, że płukanie w pierwszej kolejności odbywa się na głównej sieci, kolejnym etapem są wszystkie odnogi wodociągu.
Radna Teresa Cieślińska również poruszyła temat wody. Oświadczyła, że na terenie jej miejscowości i sąsiednich woda również jest brązowa i często jej brakuje. Tak było dzisiaj rano o godzinie 6:00 i wczoraj wieczorem, wody nie było. Stwierdziła, że problem z wodą nie jest z tego roku, to trwa przynajmniej 10 lat. Tyle czasu mieszkańcy borykają się z tym problemem. Miała wątpliwości co do tego, że spinki coś pomogą, jej zdaniem jedynym rozwiązaniem jest budowa nowej hydroforni. Przy okazji radna poinformowała dlaczego podczas głosowania uchwał wstrzymuje się od głosu. Powodem tego, jak wyjaśniła jest to, że uchwały przed głosowaniem nie są czytane. Dopóki Pan Przewodniczący będzie czytał tylko nagłówek uchwały, nie będzie głosowała, bo nie ma pewności że głosuje za tym, co jest w uchwale napisane. Dopiero odczytanie uchwały obliguje ją do tego, żeby głosować.
Przewodniczący Rady Jan Drzazgowski oświadczył, że materiały do radnych trafiają tydzień wcześniej i każdy ma możliwość się z nimi zapoznać.
W tym miejscu wywiązała się dyskusja na temat odczytywania uchwał na sesji. Głos radnej Teresy Cieślińskiej popierali niektórzy sołtysi.
Przewodniczący Rady Jan Drzazgowski oświadczył, że na posiedzeniach Komisji, które są dostępne dla wszystkich uchwały są dokładnie omawiane. Można przyjść wysłuchać, zabrać głos, tym bardziej że Komisje są po południu.
Radny Artur Bonas podobnie uważał jak Przewodniczący. Dodał, że komisje są tym miejscem, gdzie każdy może przyjść i włączyć się do dyskusji. On nie będąc jeszcze radnym przychodził na komisje Rady Gminy i tam mógł się wszystkiego dowiedzieć. Dlatego wszystkich zainteresowanych zachęcał do takiej formy udziału w posiedzeniach Rady Gminy.
Sołtys wsi Bronisławka Joanna Sałacińska zapytała Wójta Gminy jakie są prace przygotowawcze w sprawie budowy wału przeciwpowodziowego na terenie Bronisławki, bo o takiej inwestycji Wójt mówił na jesieni na jednym z zebrań w Bronisławce, zapewniając o jej powstaniu w ciągu najbliższego roku. Sołtys dodała, że ostatnia sytuacja z podwyższonym stanem wody pokazała, że ludzie mieli trudności z wydostaniem się ze swoich posesji. Przejście, którędy można było dostać się na zewnątrz nie było wykoszone. Pracownicy gospodarczy gminy wykosili trawę tylko do połowy wsi, a dalej już nie. Powinna powstać jakaś droga ewakuacyjna pomiędzy torami, żeby ludzie mogli z niej korzystać w czasie sytuacji kryzysowych. Chodziło jej też o to, aby Gmina wystąpiła do Kolei o zrobienie większej ilości drzwi w ekranach, bo teraz są tylko jedne bliżej strony Modlina. Taka sytuacja utrudnia życie mieszkańcom.
Wójt Dariusz Bielecki wyjaśnił w kwestii podniesienia terenu. Może to być wykonane na terenie Wspólnoty wsi na odcinku około 12 metrów i te działania są planowane, ale są one wieloletnie. Poprzez to zostanie wzmocniony korpus drogi, ale nigdy to nie zabezpieczy miejscowości Bronisławka przed wejściem wody. Trawa została wykoszona tylko do połowy wsi, bo dalej to już teren kolejowy. Wójt prosił o wsparcie działań zmierzających do poprawienia sytuacji przeciwpowodziowej, a nie stwarzanie niepotrzebnych emocji.
Sołtys wsi Stanisławowo Stanisław Calak poruszył problem „Czerwonej Prochowni” na terenie Stanisławowa. W dalszym ciągu jest tam przywożona jakaś ziemia i usypywany jest nasyp. Konieczna jest interwencja w tej sprawie.

Ad. 22
W związku z wyczerpaniem porządku obrad, Przewodniczący Rady zamknął V Sesję Rady Gminy.

Protokołowała:

Podstrony:

Wytworzył:Teresa Leszczyńska, data: 11.06.2019 r., godz. 12.00
Wprowadził:Artur Ciemieniewski, data: 11.06.2019 r., godz. 19.53
Ostatnia aktualizacja:Artur Ciemieniewski, data: 11.06.2019 r., godz. 19.58
Rejestr zmian:
CzasAdministratorOpis zmiany
11.06.2019 r., godz. 19.58Artur CiemieniewskiEdycja strony
11.06.2019 r., godz. 19.58Artur CiemieniewskiUsunięcie powiązania strony z plikiem
11.06.2019 r., godz. 19.56Artur CiemieniewskiPowiązanie strony z plikiem
11.06.2019 r., godz. 19.53Artur CiemieniewskiDodanie strony

Strona oglądana: 1060 razy.