ZARZĄDZENIE Nr 56/2006
WÓJTA GMINY POMIECHÓWEK
z dnia 03.11.2006 r. w sprawie utworzenia
Systemu Stałych Dyżurów Wójta Gminy Pomiechówek
na potrzeby podwyższenia gotowości obronnej państwa oraz uruchomienia realizacji zadań ujętych w Planie Operacyjnym.
Na podstawie art.20 ust.2 pkt.1 i 2 ustawy z dnia 21. listopada 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2004r. Nr241, poz.2416 i Nr277, poz.2742 oraz z 2005r. Nr180, poz.1496), §3 ust.1 pkt.2 lit.c rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 2004r. w sprawie ogólnych zasad wykonywania zadań w ramach powszechnego obowiązku obrony (Dz.U.Nr16, poz.152) oraz §8 ust.2 pkt.3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2004r. w sprawie gotowości obronnej państwa (Dz.U.Nr219, poz.2218) i Zarządzenia Nr150 Wojewody Mazowieckiego z dnia 30 czerwca 2006r. w sprawie utworzenia Systemów Stałych Dyżurów Wojewody Mazowieckiego na potrzeby podwyższenia gotowości obronnej państwa oraz uruchamiania realizacji zadań ujętych w Planach Operacyjnych, zarządza się co następuję:
§ 1
1. Tworzy się System Stałego Dyżuru Wójta Gminy Pomiechówek na potrzeby podwyższenia gotowości obronnej państwa oraz uruchamiania realizacji zadań ujętych w Planach Operacyjnych, zwany dalej „SSD Wójta”.
2. W skład SSD Wójta wchodzą:
1) Stały Dyżur Wójta Gminy w budynku Urzędu Gminy.
2) Telefony kontaktowe pracowników podległych jednostek organizacyjnych.
3. Podległość oraz sposób przekazywania informacji w SSD Wójta na potrzeby podwyższania gotowości obronnej państwa oraz uruchamiania realizacji zadań ujętych w Planie Operacyjnym określa Załącznik Nr 1 do Zarządzenia.
§ 2
1. W ramach funkcjonowania SSD, Wójt stanowi organ pośredni w procesie przekazywania podległym jednostkom organizacyjnym i instytucjom mającym swoją siedzibę na terenie gminy, decyzji, informacji dotyczących planowania i realizacji zadań obronnych w województwie mazowieckim, w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.
2. Dane o SSD Wójta należy przekazać do WZKiOL Starostwa Powiatowego.
§ 3
1. Ustala się następującą organizację i zasady pełnienia Stałego Dyżuru w Urzędzie Gminy:
1) Stały Dyżur uruchomić na bazie obiektu Urzędu Gminy w Pomiechówku.
2) Stały Dyżur pełniony jest przez całą dobę w systemie dwuzmianowym.
3) Stały Dyżur w Urzędzie Gminy pełnią:
a) nie mniej niż dwie osoby (§1 Ust.2 pkt.2-5).
2. Realizacja zadań Stałego Dyżuru w ramach wyższych stanów gotowości obronnej państwa dla organów i jednostek organizacyjnych, o których mowa w §1 ust.2, należy do zadań komórki organizacyjnej właściwej w sprawach obronnych, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego.
3. Stały Dyżur organizuje:
1) Wójt – w wyznaczonych i przygotowanych pomieszczeniach Urzędu Gminy.
2) Przedsiębiorcy i organy zarządzające organizacji społecznych wytypowanych do wykonywania określonych zadań obronnych – w siedzibach tych przedsiębiorstw i organizacji społecznych.
§ 4
1. Organizacja i przygotowanie Stałego Dyżuru obejmuje:
1) Określenie ogniw SSD Wójta, podległości, składu, miejsca pełnienia oraz zadań Stałego Dyżuru, wyznaczenie osoby odpowiedzialnej oraz osób wchodzących w skład Stałego Dyżuru.
2) Opracowanie wykazu osób upoważnionych do uruchomienia Stałego Dyżuru po godzinach pracy z ich danymi teleadresowymi.
3) Ustalenie zasad i trybu obiegu informacji dotyczących gotowości organu do podjęcia i realizacji zadań oraz zorganizowanie systemu powiadamiania.
4) Opracowanie i uzgodnienie z organem nadrzędnym określonym w Załączniku Nr 1 do zarządzenia dokumentacji związanej z zapewnieniem warunków do funkcjonowania Stałego Dyżuru; wzór Instrukcji Stałego Dyżuru.
5) Wyznaczenie, przygotowanie i utrzymanie właściwego stanu technicznego pomieszczeń do pracy oraz pomieszczeń socjalnych na potrzeby Stałego Dyżuru w stanie stałej gotowości obronnej państwa.
6) Wyposażenie wyznaczonych pomieszczeń w niezbędne środki łączności, środki informatyczne oraz środki biurowe.
7) Ustalenie zasad i trybu obiegu informacji w ramach Stałego Dyżuru.
8) Wyposażenie w zapasowe źródła energii elektrycznej.
9) Uruchomienie Systemu Wykrywania i Alarmowania.
10) Wyznaczenie dyżurnych środków transportowych dla potrzeb Stałego Dyżuru.
11) Utrzymanie niezbędnych sił i środków i rozwinięcia i odtwarzania systemów łączności oraz ochrony miejsc funkcjonowania Stałego Dyżuru.
12) Zorganizowanie żywienia i zaopatrywania w artykuły codziennego użytku.
13) Szkolenie teoretyczne i praktyczne składu osobowego Stałego Dyżuru w ramach szkolenia obronnego (przynajmniej raz w roku).
14) Sprawdzenie i kontrolowanie gotowości Stałego Dyżuru do działania w ramach kontroli realizacji zadań obronnych.
§ 5
1. Do zadań Sekretarza Gminy należy wyposażenie Stałego Dyżuru Wójta w niezbędny sprzęt i urządzenia, w tym w środki łączności i w środki transportowe oraz pomieszczenia do pracy i odpoczynku.
2. Do zadań Inspektora ds. Obronnych, Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego należy:
a) Zorganizowanie i przygotowanie Stałego Dyżuru Wójta zgodnie z zasadami określonymi w §4 zarządzania.
b) Zapewnienie łączności na potrzeby Wójta zgodnie z Załącznikiem Nr3.
c) Zabezpieczenia sprawnego funkcjonowania Stałego Dyżuru Wójta.
d) Bieżąca koordynacja przedsięwzięć związanych z organizacją SSD Wójta, a w szczególności – określenie trybu i zasad przeszkolenia osób wyznaczonych do pełnienia dyżurów oraz nadzoru i kontroli ich gotowości.
e) Nadzorowania przekazywania decyzji i obiegu informacji niejawnych.
§ 6
Za organizację, zabezpieczenie oraz sprawne funkcjonowanie Stałego Dyżuru w Urzędzie Gminy odpowiedzialny jest Inspektor ds. Obronnych, Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego.
§ 7
1. Stały Dyżur może być uruchamiany w stanie stałej gotowości obronnej państwa w pełnym lub ograniczonym zakresie, na polecenie organu organizującego Stały Dyżur – Wójta Gminy – lub jego organu nadrzędnego wskazanego w Załączniku nr1 do zarządzenia w przypadkach:
1) Nadzwyczajnych zagrożeń (klęski żywiołowe, awarie, katastrofy zagrażające bezpieczeństwu życia lub mienia ludności).
2) W celach szkoleniowych i kontrolno-sprawdzających.
2. W wyższych stanach gotowości obronnej państwa Stały Dyżur uruchamiany jest obligatoryjnie, zgodnie z harmonogramem osiągania wyższych stanów gotowości obronnej Urzędu Gminy.
3. O uruchomieniu Stałego Dyżuru organ zarządzający – Wójt Gminy – informuje właściwy organ nadrzędny, wskazany w Załączniku Nr 1, do zarządzenia, podając pełne uzasadnienie podjętej decyzji.
4. SSD Wójta Gminy jest zobowiązany do utrzymywania pełnej gotowości do pracy w sieci zarządzania Wojewody Mazowieckiego, sprawnego powiadamiania kierowniczej kadry i wyznaczonych pracowników wchodzących w skład Stałego Dyżuru.
§ 8
1. Wójt oraz kierownicy jednostek organizacyjnych wchodzących w skład SSD określą:
1) podległe i nadzorowane jednostki organizacyjne, w których funkcjonować mają Stały Dyżury, zasady funkcjonowania Stałego Dyżuru. Wykaz dokumentów Stałego Dyżuru określa Załącznik Nr 4 do zarządzenia,
2) zorganizują i przygotują Stały Dyżur według zasad określonych w §4 zarządzenia,
3) przekażą zgodnie z zasadami określonymi w Załączniku Nr 1 do zarządzenia dane adresowe według układu zawartego w Załączniku Nr 5 do zarządzenia.
§ 9
SSD Wójta, według zasad określonych w zarządzeniu, należy wprowadzić do dnia 31 października 2006 roku i utrzymywać w stałej gotowości do działania.
§ 10
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
WÓJT
GMINY POMIECHÓWEK
mgr Jan MISIUIN