Biuletyn Informacji Publicznej

Zawiera informacje publiczne w postaci elektronicznej, wymagane przez polskie prawo.

Wyszukiwanie
Główna treœść strony

Regulamin wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w Urzędzie Gminy Pomiechówek

REGULAMIN WYNAGRADZANIA
pracowników samorządowych
zatrudnionych w Urzędzie Gminy Pomiechówek


PRZEPISY WSTĘPNE


§ 1
Regulamin wynagradzania zwany dalej regulaminem określa:
a) wymagania kwalifikacyjne pracowników,
b) szczegółowe warunki wynagradzania, w tym maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego,
c) warunki i sposób przyznawania dodatku funkcyjnego i specjalnego,
d) szczegółowe warunki przyznawania i wypłaty premii pracownikom obsługi.



§ 2
Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:
1) ustawie lub ustawie o pracownikach samorządowych – rozumie się przez to ustawę z dnia 21 listopada 2008r. o pracownikach samorządowych,
2) urzędzie – rozumie się przez to Urząd Gminy w Pomiechówku,
3) pracodawcy – rozumie się przez to Urząd Gminy w Pomiechówku, reprezentowany przez Wójta Gminy Pomiechówek,
4) pracowniku – rozumie się przez to osobę zatrudnioną w Urzędzie Gminy Pomiechówek na podstawie umowy o pracę,
5) kierowniku Urzędu – rozumie się przez to Wójta Gminy Pomiechówek,
6) najniższym wynagrodzeniu zasadniczym – rozumie się przez to najniższe wynagrodzenie zasadnicze w I kategorii zaszeregowania, określone w tabeli miesięcznych kwot wynagrodzenia zasadniczego, o której mowa w § 3 ust. 1 pkt. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych,
7) rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania – rozumie się przez to Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych,
8) minimalnym wynagrodzeniu za pracę – rozumie się przez to minimalne wynagrodzenie przysługujące pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy ustalone na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, ogłaszane w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polski „Monitor Polski” w drodze obwieszenia Prezesa Rady Ministrów w terminie do dnia 15 września każdego roku.



§ 3
Regulamin obowiązuje pracowników zatrudnionych w Urzędzie Gminy w Pomiechówku na podstawie umowy o pracę.


§ 4
1. Regulamin podaje do wiadomości każdemu przyjmowanemu do pracy pracownikowi osoba prowadząca sprawy kadrowe w Urzędzie.
2. Oświadczenie o zapoznaniu się z treścią Regulaminu, zaopatrzone w datę i podpis pracownika, zostaje dołączone do jego akt osobowych.
3. Treść Regulaminu udostępnia do wglądu pracownikom Urzędu Kierownik Wydziału Organizacji, Promocji i Kadr Urzędu Gminy w Pomiechówku w dniach i godzinach pracy.

WYMAGANIA KWALIFIKACYJNE


§ 5
1. Szczegółowe wymagania kwalifikacyjne dotyczące pracowników określa wykaz stanowisk pracowniczych, w tym pracowników zatrudnionych na kierowniczych stanowiskach urzędniczych i stanowiskach urzędniczych, szczegółowe wymagania kwalifikacyjne, kwoty wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, zaszeregowanie do kategorii wynagrodzenia zasadniczego i stawek dodatku funkcyjnego stanowiący Załącznik nr 1 do Regulaminu.
2. Dopuszcza się zatrudnienie na stanowisku, o którym mowa w ust. 1, osoby nie spełniającej wymagań kwalifikacyjnych na to stanowisko.
3. Pracownik zatrudniony zgodnie z ust. 2 otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w najniższej kategorii zaszeregowania przewidzianej dla danego stanowiska do czasu uzyskania wymagań kwalifikacyjnych określonych w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania.
4. Zatrudnianie na poszczególne stanowiska osób nie spełniających minimalnych wymagań kwalifikacyjnych może nastąpić tylko w wyjątkowych, szczególnie uzasadnionych przypadkach, w szczególności jeśli w procesie naboru nie zgłosił się żaden kandydat, albo zgłaszający się kandydat nie spełniał wymagań określonych w ogłoszeniu o naborze, albo w wyniku przeprowadzonego naboru żaden kandydat nie został wybrany.
5. Pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie ustawy o pracownikach samorządowych nie spełniają warunku posiadania wykształcenia wyższego pierwszego lub drugiego stopnia w rozumieniu o szkolnictwie wyższym mogą być nadal zatrudnieni na dotychczasowych stanowiskach.


WYNAGRODZENIE ZA PRACĘ


§ 6
1. Pracownikowi samorządowemu przysługuje wynagrodzenie stosownie do zajmowanego stanowiska oraz posiadanych kwalifikacji zawodowych.
2. W Urzędzie obowiązuje czasowy system wynagradzania, polegający na ustaleniu dla poszczególnych pracowników kategorii zaszeregowania i kwot wynagrodzenia zasadniczego.
3. Podstawą zaszeregowania pracownika jest tabela stanowiąca Załącznik Nr 2 do niniejszego Regulaminu, określająca kategorię zaszeregowania i odpowiadające jej maksymalne miesięczne wynagrodzenie zasadnicze pracowników samorządowych.
4. W razie zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości proporcjonalnej do ustalonego w umowie o pracę wymiaru czasu pracy.
5. Wynagrodzenie zasadnicze ustalane jest każdorazowo w umowie o pracę poprzez wskazanie kategorii zaszeregowania i oznaczenie kwoty należnej pracownikowi.


§ 7
Wynagrodzenie uzyskane przez pracownika za przepracowany w pełnym wymiarze czasu pracy miesiąc kalendarzowy nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

§ 8
PRACOWNIKOM PRZYSŁUGUJE:

1) wynagrodzenie zasadnicze-na zasadach określonych w rozporządzeniu i regulaminie,
2) dodatek za wieloletnia pracę- na zasadach określonych w ustawie i rozporządzeniu
3) dodatek funkcyjny, dodatek specjalny, dodatek za opiekę nad pracownikiem w służbie przygotowawczej- na zasadach określonych w regulaminie,
4) dodatek za pracę w porze nocnej- na zasadach określonych w KP i regulaminie,
5) dodatek za pracę w niedziele i święta- na zasadach określonych w KP,
6) dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych-na zasadach określonych w KP
7) premia- na zasadach określonych w regulaminie
8) nagroda za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej - na zasadach określonych w regulaminie
9) nagroda jubileuszowa- na zasadach określonych w ustawie i i rozporządzeniu
10) dodatkowe wynagrodzenie roczne- na zasadach określonych w ustawie z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. Nr 60, poz.1080 z późn. zm.)
11) odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę- na zasadach określonych ustawie i rozporządzeniu
12) odprawa w związku z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika- na zasadach określonych w ustawie z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U.Nr 90. poz.844 z póź.zm.)
13) Odprawa pośmiertna- na zasadach określonych w KP.


WARUNKI I SPOSÓB PRZYZNAWANIA DODATKU FUNKCYJNEGO


§ 9
1. Dodatek funkcyjny przysługuje pracownikom zatrudnionym na stanowiskach związanych
z kierowaniem zespołem, pracownikom zatrudnionym na stanowiskach niezwiązanych
z kierowaniem zespołem.
2. Wartość stawek dodatku funkcyjnego określa tabela stanowiąca Załącznik nr 3 do Regulaminu.
3. Dodatek funkcyjny przysługuje pracownikom zatrudnionym na stanowiskach:
a) sekretarz gminy,
b) kierownik wydziału,
c) pełnomocnik do spraw ochrony informacji niejawnych,
d) kierownik urzędu stanu cywilnego,
e) główny specjalista.







WARUNKI I SPOSÓB PRZYZNAWANIA DODATKU SPECJALNEGO


§ 10
1. Z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań pracownikowi może być przyznany dodatek specjalny na czas określony.
2. W szczególnie uzasadnionych, indywidualnych przypadkach dodatek specjalny może być przyznany na czas nieokreślony.
3. Dodatek specjalny jest wypłacany w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia, w kwocie nieprzekraczającej 40% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego pracownika.
4. Dodatek specjalny może być przyznany w wyższej wysokości, w szczególności z tytułu pozyskania środków w ramach funduszy zewnętrznych, realizacji projektu oraz jego rozliczenia.
5. Dodatek specjalny może być przyznany od chwili podpisania umowy o dofinansowanie projektu do jego zamknięcia, rozumianego jako całkowite rozliczenie, łącznie z ewentualną kontrolą końcową projektu.
6. Dodatek specjalny jest proporcjonalnie zmniejszany za czas nieobecności wynikających
z ustawy o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa.


FUNDUSZ PREMIOWY DLA PRACOWNIKÓW NA STANOWISKACH POMOCNICZYCH I OBSŁUGI


§ 11
1. W ramach posiadanych środków na wynagrodzenia osobowe tworzy się wydzielony fundusz z przeznaczeniem na premie dla pracowników pomocniczych i obsługi zwany dalej funduszem premiowym, w wysokości do 20% planowanych wynagrodzeń zasadniczych tej grupy pracowników.
2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach premia może być podniesiona, nie więcej jednak niż do 50 % wynagrodzenia zasadniczego.
3. Nie przyznaje się premii w przypadku niewyodrębnienia lub braku środków na fundusz premiowy.


§ 12
Premia ma charakter uznaniowy i jest wypłacana z dołu w okresach miesięcznych.


§ 13
1. Bezpośredni przełożony danego pracownika, lub w razie jego nieobecności inny upoważniony pracownik przedkłada Wójtowi Gminy lub osobie przez niego upoważnionej, w terminie do 25 dnia każdego miesiąca wniosek z propozycją wysokości przyznania premii dla danego pracownika w danym miesiącu.
2. Decyzję o przyznaniu w określonej wysokości, pozbawieniu lub zmniejszeniu premii indywidualnej wydaje Wójt.

§ 14
Premia jest przyznawana tym pracownikom, którzy właściwie wywiązują się z powierzonych im zadań, a w szczególności:
a) starannie i terminowo wykonują obowiązki wynikające z zakresu ich czynności, bądź inne prace zlecone przez bezpośredniego przełożonego,
b) przestrzegają obowiązujące przepisy: o bezpieczeństwie i higienie pracy, porządku i dyscyplinie, przeciwpożarowe, a także zarządzenia wewnętrzne
i polecenia bezpośredniego przełożonego,
c) dbają o mienie zakładu i posługują się przydzielonym sprzętem i materiałami
w sposób oszczędny i racjonalny,
d) punktualnie rozpoczynają i kończą pracę,
e) dbają o organizację czasu pracy w taki sposób, aby był on w pełni wykorzystywany na realizację powierzonych zadań,
f) wykazują inicjatywę i aktywny stosunek do wykonywanej pracy,
g) dbają o właściwe stosunki interpersonalne w zakładzie pracy.


§ 15
1. Pracownik traci prawo do premii za dany miesiąc w wypadku:
a) nie usprawiedliwionej nieobecności w pracy choćby w jednym dniu w ciągu miesiąca,
b) stawiania się w pracy w stanie wskazującym na spożycie alkoholu lub spożywanie alkoholu w czasie pracy,
c) rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika,
d) zawinionego narażenia zakładu pracy (działaniem lub zaniedbaniem) na straty majątku lub jego uszkodzenie,
e) usprawiedliwionej nieobecności trwającej więcej niż 10 dni.
2. Premia może ulec obniżeniu w wypadku:
a) niepełnego lub niewłaściwego wykonania zadań na danym stanowisku,
b) nie usprawiedliwionego spóźniania się do pracy lub opuszczania zakładu pracy w czasie godzin pracy,
c) stwierdzenia nieprawidłowego wykonywania zadań na danym stanowisku, za które odpowiedzialność ponosi pracownik,
d) odmówienia wykonania polecenia służbowego związanego z pracą,
3. W przypadku zaistnienia przesłanek, o których mowa w ust 1 i 2, po naliczeniu premii za dany miesiąc - konsekwencje premiowe mają zastosowanie w następnym miesiącu.
4. Kwota premii nie wykorzystana w danym miesiącu np.: z powodu jej obniżenia lub utraty do niej prawa pracownika, może być przydzielona innym pracownikom w danym lub kolejnych miesiącach, ze szczególnym uwzględnieniem pracowników, zastępujących nieobecnych.


§ 16
1. Wypłata premii odbywa się wyłącznie w oparciu o postanowienia niniejszego regulaminu.
2. W przypadku nie przyznania pracownikowi premii lub przyznanie jej w obniżonej wysokości, za przewinienia określone w § 15 ust 1 lit a), b), d), e) oraz § 15 ust 2 lit a), b), c), d), pracownikowi przysługuje prawo wniesienia odwołania do Wójta Gminy w ciągu 7 dni od powzięcia wiadomości o nie przyznaniu premii.
3. Pracodawca powiadamia pracownika na piśmie o sposobie rozpatrzenia odwołania.

FUNDUSZ NAGRÓD PRACOWNIKÓW SAMORZĄDOWYCH


§ 17
1. W ramach posiadanych środków na wynagrodzenia może być utworzony na dany rok kalendarzowy, fundusz nagród, z przeznaczeniem na nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej.
2. Fundusz nagród obejmuje 3% planowanej wielkości środków na wynagrodzenia dla pracowników Urzędu, pozostających w dyspozycji Wójta.
3. Fundusz nagród może być podwyższony przez kierownika jednostki w ramach środków na wynagrodzenia osobowe.
4. Wysokość nagrody ustala się w oparciu o:
a) stopień złożoności i trudności wykonywanych zadań,
b) dyspozycyjność pracownika w zakresie wykonywania zadań objętych jego zakresem obowiązków,
c) wykonywanie dodatkowych zadań poza zakresem obowiązków pracownika,
d) działania usprawniające na stanowisku pracy.
5. Pracownik, na którego nałożono karę porządkową w okresie ostatniego roku poprzedzającego dzień ustalania prawa do nagrody, traci prawo do tej nagrody.
6. Decyzję o przyznaniu nagrody podejmuje Wójt.
7. Nagrody przyznaje się w szczególności w następujących terminach:
a) Dzień Pracownika Samorządowego
b) na koniec roku kalendarzowego



SPOSÓB I TERMIN WYPŁATY WYNAGRODZEŃ I INNYCH NALEŻNOŚCI


§ 18
1. Wynagrodzenie za pracę wypłaca się z dołu w dniu 28 dnia każdego miesiąca. Jeżeli ustalony dzień wypłaty za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym.
2. Pracodawca na wniosek pracownika obowiązany jest do udostępnienia mu do wglądu dokumentacji płacowej oraz przekazania odcinka listy płac zawierającego wszystkie składniki wynagrodzenia.

§ 19
1. Wypłata wynagrodzenia następuje w siedzibie urzędu (punkt kasowy Urzędu) w godzinach jego pracy lub przelewem na konto bankowe pracownika, po uzyskaniu jego pisemnej zgody.
2. Wypłata wynagrodzenia gotówką dokonywana jest do rąk własnych pracownika albo osoby przez niego upoważnionej.
3. Wypłata wynagrodzenia osobom trzecim wymaga pisemnego upoważnienia. Każdorazowa zmiana formy wypłaty wynagrodzenia wymaga formy pisemnej.
4. Wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej.


POSTANOWIENIA KOŃCOWE


§ 20
W sprawach nieuregulowanych w niniejszym regulaminie stosuje się przepisy prawa pracy.


§ 21
Integralną część Regulaminu stanowią Załączniki:
1. Załącznik nr 1 – wykaz stanowisk pracowniczych, w tym pracowników zatrudnionych na kierowniczych stanowiskach urzędniczych i stanowiskach urzędniczych, szczegółowe wymagania kwalifikacyjne, kwoty wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, zaszeregowanie do kategorii wynagrodzenia zasadniczego i stawek dodatku funkcyjnego,
2. Załącznik Nr 2 – tabela kategorii zaszeregowania i odpowiadającego jej maksymalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego,
3. Załącznik Nr 3 – tabela określająca wartość stawek dodatku funkcyjnego.


§ 22
Regulamin wchodzi w życie po upływie 14 dni od podania go do wiadomości pracownikom, tj. z dniem 29.06.2009 r.



§ 23
Regulamin obowiązuje na czas nieokreślony. Wszelkie zmiany Regulaminu następują w formie pisemnej w postaci Aneksu, w trybie obowiązującym dla jego ustalania.




………………………………….
(podpis przedstawiciela załogi)
……………..…………………………
podpis osoby reprezentującej pracodawcę

Podstrony:
  • Załącznik Nr 1
    WYKAZ STANOWISK PRACOWNICZYCH, W TYM PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH NA KIEROWNICZYCH STANOWISKACH URZĘDNICZYCH I STANOWISKACH URZĘDNICZYCH, SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA KWALIFIKACYJNE, KWOTY WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO I DODATKU FUNKCYJNEGO, ZASZEREGOWANIE DO KATEGORII WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO I STAWEK DODATKU FUNKCYJNEGO.
  • Załącznik Nr 2
    TABELA KATEGORII ZASZEREGOWANIA I ODPOWIADAJĄCEGO JEJ MAKSYMALNEGO MIESIĘCZNEGO WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO
  • Załącznik Nr 3
    TABELA OKREŚLAJĄCA WARTOŚĆ STAWEK DODATKU FUNKCYJNEGO

Wytworzył:brak danych, data: brak danych r., godz. brak danych
Wprowadził:Nieznany, data: 29.06.2009 r., godz. 20.27
Ostatnia aktualizacja:Nieznany, data: 29.06.2009 r., godz. 20.27
Rejestr zmian:
CzasAdministratorOpis zmiany
29.06.2009 r., godz. 20.27NieznanyDodanie strony do BIP.

Strona oglądana: 5339 razy.