Biuletyn Informacji Publicznej

Zawiera informacje publiczne w postaci elektronicznej, wymagane przez polskie prawo.

Wyszukiwanie
Główna treœść strony

Załącznik

Wymagania, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Pomiechówek.
Załącznik do uchwały nr XL/228/09
Rady Gminy w Pomiechówku
z dnia 25.11.2009 r.

Wymagania, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Pomiechówek.


§ 1
Przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie na terenie Gminy Pomiechówek działalności w zakresie:
a. odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości
b. opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych
jest zobowiązany:
1. Złożyć stosowny, prawidłowo wypełniony wniosek zgodnie z wymaganiami określonymi w ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. 2005r. Nr 236 poz. 2008 z późn. zm.) wraz z kompletem wymaganych załączników.
2. Posiadać wpis do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym lub wpis do ewidencji działalności gospodarczej.
3. Posiadać wszelkie wymagane prawem pozwolenia i uzgodnienia, niezbędne do świadczenia usług z zakresu zbierania, transportu, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych .


§ 2
Wymagania w zakresie wyposażenia technicznego:
1. Pojazdów:
a) pojazdy stosowane do odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości winny posiadać aktualne badania techniczne, potwierdzone wpisem w dowodzie rejestracyjnym oraz homologacją lub ważnym zaświadczeniem (ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym -Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.),
b) pojazdy winny być oznakowane w sposób czytelny i widoczny, umożliwiający łatwą identyfikację przedsiębiorcy, poprzez umieszczenie na nich nazwy (firmy), adresu i numeru telefonu przedsiębiorcy.
2. Pojemników:
a) pojemniki oferowane przez przedsiębiorcę właścicielowi nieruchomości, z którym zawarł umowę na odbieranie odpadów komunalnych (niesegregowanych, zbieranych selektywnie), winny spełniać następujące wymagania:
 zapewniać gwarancję bezpieczeństwa dla obsługi podczas ich opróżniania i dla osób zbierających odpady oraz powinny być dopasowane do urządzeń załadowczych pojazdów,
b) pojemniki winny być oznakowane w sposób czytelny i widoczny, umożliwiający łatwą identyfikację przedsiębiorcy, poprzez umieszczenie na nich nazwy (firmy) i numeru telefonu przedsiębiorcy.
3. Bazy transportowej:
a) przedsiębiorca winien posiadać tytuł prawny do dysponowania odpowiednią bazą transportową, na terenie której będą garażowane środki transportu i przechowywane pojemniki.


§ 3
Wymagania w zakresie zabiegów sanitarnych i porządkowych:
1. Wymagania sanitarne:
a) pojazdy do odbierania odpadów komunalnych winny być myte z zewnątrz i wewnątrz oraz odkażane nie, rzadziej niż raz w tygodniu,
b) przedsiębiorca zobowiązany jest prowadzić działalność odbierania odpadów komunalnych w sposób nie powodujący zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców oraz zanieczyszczenia tras wywozu,
c) usługi należy wykonywać w sposób nie powodujący zanieczyszczenia miejsc załadunku i trasy wywozu odpadów – ewentualne zanieczyszczenia powstające w wyniku załadunku i transportu odpadów oraz nieczystości płynnych pracownicy podmiotu uprawnionego mają obowiązek natychmiast usunąć.
d) przedsiębiorca zobowiązany jest do prowadzenia działalności w sposób nie powodujący nadmiernego hałasu, zapylenia, a także nie powodujący uszkodzeń infrastruktury technicznej,
e) przedsiębiorca powinien myć i odkażać pojemniki, nie rzadziej niż raz w roku oraz dodatkowo na indywidualne zlecenie właściciela nieruchomości,
f) przedsiębiorca ma obowiązek odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z częstotliwością dostosowaną do ilości wytwarzanych odpadów,
g) przewożone w kontenerze oraz w otwartej skrzyni ładunkowej, selektywnie odebrane odpady komunalne, muszą być zabezpieczone siatką lub plandeką przed rozwiewaniem i rozpylaniem.
2. Wymagania porządkowe:
a) przedsiębiorca winien złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz.2008 z późn. zm.), na podstawie procedury opracowanej przez Urząd Gminy Pomiechówek,
b) przedsiębiorca winien przedłożyć wraz z wnioskiem, wystawione nie wcześniej niż miesiąc przed terminem składania wniosku, zaświadczenie o braku zaległości podatkowych i zaległości w płaceniu składek na ubezpieczenie zdrowotne lub społeczne,
c) przedsiębiorca ubiegający się o wydanie zezwolenia na odbiór, transport i unieszkodliwianie odpadów komunalnych musi po uzyskaniu zezwolenia zapewnić:
 organizację systemu zbiórki odpadów komunalnych
 organizację selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, w tym: szkła, makulatury, tworzyw sztucznych, odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, odpadów niebezpiecznych oraz odpadów z remontów
d) dostarczenie właścicielom nieruchomości, określone Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Pomiechówek urządzenia do selektywnej zbiórki odpadów. Na pojemnikach winny znajdować się napisy i oznakowania informujące o ich przeznaczeniu.
e) świadczenie usług odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości może być prowadzone wyłącznie na podstawie umowy i na warunkach w niej określonych,
f) przedsiębiorca zobowiązany jest do wystawiania dowodów wykonania usługi (faktur VAT lub rachunków) z podaniem daty odbioru, ilości i rodzaju odebranych odpadów oraz ceny,
g) przedsiębiorca zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji zawartych umów z właścicielami nieruchomości i dowodów świadczenia usług, przy czym ewidencja umów, powinna zawierać następujące informacje:
 imię i nazwisko lub nazwę właściciela nieruchomości,
 adres nieruchomości
 data zawarcia umowy
 rodzaj (kod) odbieranych odpadów,
 częstotliwość odbioru,
h) przedsiębiorca zobowiązany jest do comiesięcznego przekazywania do Urzędu Gminy w Pomiechówku wykazu właścicieli nieruchomości, z którymi w poprzednim miesiącu zawarł umowy oraz wykaz właścicieli, z którymi umowy uległy rozwiązaniu lub wygasły,
i) przedsiębiorca zobowiązany jest do sporządzania i przekazywania do Urzędu Gminy w Pomiechówku, w terminie do końca pierwszego kwartału za poprzedni rok kalendarzowy, informacji dotyczącej prowadzonej działalności, zgodnie z art. 9a ust 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008 z późn. zm.),
j) przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, powinien udokumentować gotowość ich przyjęcia przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność w zakresie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów,
k) przedsiębiorca zobowiązany jest do wyposażenia pracowników w odzież ochronną z widocznym logo firmy oraz w identyfikatory.
l) sukcesywne wprowadzanie nowych rozwiązań organizacyjnych systemu zbiórki odpadów, ułatwiających oddzielne ich zbieranie i odbiór w celu ich unieszkodliwienia lub czasowego przechowywania.
m) po uzyskaniu zezwolenia w gestii przedsiębiorcy będzie dotrzymanie odpowiednich poziomów odzysku odpadów komunalnych i odpowiedniego poziomu ograniczenia składowania odpadów biodegradowalnych zgodnie z Gminnym Planem Gospodarki Odpadami i regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.
n) Przedsiębiorca musi zapewnić ciągłość świadczonych przez siebie usług w przypadku unieruchomienia (awaria, wypadek, inne) własnego sprzętu specjalistycznego.

§4
Wymagania w zakresie miejsc odzysku i unieszkodliwiania odpadów:
1. zebrane odpady przekazywać podmiotom zajmującym się ich odzyskiem lub recyklingiem posiadającym stosowne zezwolenie lub zagospodarowywać zgodnie z przepisami.


§ 5
Przedsiębiorca ma obowiązek ograniczenia masy składowanych odpadów komunalnych ulegających biodegradacji.

§ 6
1. Do wywozu odpadów komunalnych ciekłych posiadany sprzęt transportowy powinien spełniać wszystkie wymagania określone innymi przepisami prawa.
2. Posiadać aktualną umowę bądź być właścicielem stacji zlewnej, do której odprowadzane będą nieczystości płynne.
3. Prowadzenie odbioru odpadów komunalnych ciekłych od usługobiorców musi odbywać się na podstawie umów pisemnych, w których uzgodnione zostaną między innymi opłaty za świadczenie usług.
4. Odebranie nieczystości ciekłych musi nastąpić w przeciągu 2 dni od dnia zgłoszenia przez usługobiorcę

§ 7
1. Wydane zezwolenie może być cofnięte bez odszkodowania w przypadku nie wypełnienia przez przedsiębiorcę wymagań określonych w niniejszej uchwale, zgodnie z art.9 ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008 z późn. zm.).
2. Wygaśnięcie lub cofnięcie zezwolenia nie zwalnia przedsiębiorcy z wykonania obowiązków dotyczących wymagań sanitarnych i ochrony środowiska zgodnie z art.9 ust. 3 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008 z późn. zm.).
3. Zastrzega się prawo nałożenia dodatkowych warunków prowadzenia działalności objętej zezwoleniem, jeżeli wymagać tego będą względy ochrony środowiska lub inne, po przeprowadzeniu kontroli realizacji warunków zezwolenia.


Wytworzył:brak danych, data: brak danych r., godz. brak danych
Wprowadził:Nieznany, data: 30.11.2009 r., godz. 10.19
Ostatnia aktualizacja:Nieznany, data: 30.11.2009 r., godz. 10.19
Rejestr zmian:
CzasAdministratorOpis zmiany
30.11.2009 r., godz. 10.19NieznanyDodanie strony do BIP.

Strona oglądana: 2122 razy.