Główna treść strony
Postanowienie WROŚ -7624/4/p/10 z 14.09.2010
odstąpić od konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz sporządzenia raportu o oddziaływaniu planowanego przedsięwzięcia na środowisko.
WROŚ -7624/4/p/10
Pomiechówek, dn. 14.09.2010 r.
POSTANOWIENIE
Na podstawie art.63 ust.1 i 4, art.75 ust.1pkt 4 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko - „ooś” (Dz. U. z 2008r. Nr 199 poz.1227), art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks Postępowania Administracyjnego (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz.1071 ze zm.), w związku prowadzonym postępowaniem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego „Poprawie bezpieczeństwa komunikacyjnego oraz zwiększeniu płynności ruchu na drogach gminnych poprzez przebudowę drogi w miejscowościach Stanisławowo i Pomiechowo, gm. Pomiechówek”
Postanawiam
odstąpić od konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz sporządzenia raportu o oddziaływaniu planowanego przedsięwzięcia na środowisko.
UZASADNIENIE
W dniu 6 września 2010 roku do kancelarii Urzędu Gminy Pomiechówek wpłynął wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację planowanego przedsięwzięcia pn. „Poprawa bezpieczeństwa komunikacyjnego oraz zwiększenie płynności ruchu na drogach gminnych poprzez przebudowę drogi w miejscowościach Stanisławowo i Pomiechowo, gm. Pomiechówek”. Wniosek został zamieszczony w publicznie dostępnym wykazie prowadzonym przez Urząd. Inwestorem przedsięwzięcia jest Gmina Pomiechówek. Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt. 56 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 09 listopada 2004 roku w sprawie określenia rodzaju przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko ( Dz.U. z 2004 roku Nr 257, poz. 2573 z późniejszymi zmianami ) drogi publiczne zostały zaliczone do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko może być wymagane.
W dniu 7 września 2010 roku zostało wszczęte postępowanie administracyjne w przedmiotowej sprawie. O wszczęciu postępowania zostały poinformowane strony postępowania poprzez zawiadomienie wywieszone na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Pomiechówek oraz sołectw Pomiechowo i Stanisławowo w celu podania do publicznej wiadomości mieszkańcom.
Biorąc pod uwagę wyżej powołane rozporządzenie, organ prowadzący postępowanie pismem WROŚ-7624/04/o/10 z dnia 7 września 2010 roku wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nowym Dworze Mazowieckim o wydanie opinii w przedmiocie stwierdzenia obowiązku sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko dla planowanego do realizacji przedsięwzięcia polegającego na „Poprawie bezpieczeństwa komunikacyjnego oraz zwiększeniu płynności ruchu na drogach gminnych poprzez przebudowę drogi w miejscowościach Stanisławowo i Pomiechowo, gm. Pomiechówek”, a w przypadku zajęcia stanowiska opowiadającego się za sporządzeniem raportu dla tego przedsięwzięcia, o określenie jego zakresu.
- Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie, postanowieniem RDOŚ-14-WOOŚ-II-OŁ-6614-1602/10 z dnia 14 września 2010 roku wyraził opinię, że dla przedmiotowego przedsięwzięcia nie ma konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
-Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Dworze Mazowieckim wydał opinię ZNS.717-20/10-3212 z dnia 14 września 2010 roku, w której stwierdził brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla w/w przedsięwzięcia.
Z załączonej do wniosku karty informacyjnej oraz przedmiotowych uzgodnień wynika, że przedmiotowe przedsięwzięcie polega na przebudowie dróg gminnych – ul. Kościelna – na działkach ew. nr 67, 68/3,68/8,63 i ul. Kwiatowa na działkach ew. nr 93/2, 118, 135, 136, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 151/1,152/8, 156/1,328/1 w Pomiechowie oraz 507/7 i 508/1 w Stanisławowie. Długość projektowanego przedsięwzięcia wynosi – 1520 m. Szerokość jezdni wynosi około 4,5 m. Cały odcinek ul. Kościelnej jest w słabym stanie technicznym, częściowo zdeformowany. Ul. Kwiatowa w części projektowanej do przebudowy stanowi drogę gruntową. Prace drogowe na przedmiotowych odcinkach dróg obejmują faktyczny pas drogowy, w miejscach poszerzenia będzie wymagane pozyskiwanie nowych terenów położonych poza obrębem istniejącego pasa drogowego. Zakres przedsięwzięcia zostanie ograniczony do poprawy jezdni, zjazdów i chodnika na ul. Kościelnej oraz budowy nowej nawierzchni i zjazdów na ul. Kwiatowej. Przebudowa dróg nie spowoduje istotnych zmian w istniejącym stanie zagospodarowania i wykorzystania terenu. Wody opadowe z jezdni odprowadzane będą powierzchniowo poprzez zastosowanie odpowiednich spadków podłużnych i poprzecznych głównie do poboczy. Cały zakres prac zostanie wykonany mechanicznie przy użyciu sprawnych maszyn drogowych. tj. koparek, równiarek, rozkładarek do mas bitumicznych, walców drogowych i zagęszczarek. Prace ręczne to niewielkie profilowanie poboczy i układanie kostki na zjazdach. Przy realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia nie istnieje ryzyko wystąpienia oddziaływań skumulowanych. Wszystkie wykorzystane surowce, materiały, energia, woda potrzebne będą jedynie na czas wykonywania robót budowlanych. Materiały do wbudowania tj. materiał kamienny łamany, masa mineralno-bitumiczna dowożone będą bezpośrednio z wytwórni mas i magazynów stacjonarnych producenta i na bieżąco wbudowane w przygotowany etap i zakres robót drogowych.
Przewidywana podstawowa ilość materiałów wykorzystanych do przebudowy dróg to: kruszywo – ok. 4070m3 , mieszanka mineralno-bitumiczna – ok. 8090 m2, kostka betonowa- ok. 3210 m2, woda – ok. 452 m3, olej napędowy – ok. 226 m3. Roboty wykonywane w trakcie realizacji przedsięwzięcia to typowe roboty drogowe, niekorzystne oddziaływania jakie mogą wystąpić będą krótkotrwałe i będą związane z realizacją przedsięwzięcia.
W okresie eksploatacji drogi nie będzie bieżącego wykorzystania wody, surowców, materiałów, paliw oraz energii. Emisja zanieczyszczeń oraz hałasu wystąpi na etapie realizacji przedsięwzięcia. W trakcie eksploatacji modernizowanych odcinków dróg, w wyniku uzyskania poprawy równości nawierzchni i w istocie polepszenia się warunków jezdnych, zmniejszy się wielkość emisji zanieczyszczeń od poruszających się pojazdów mechanicznych.
W czasie realizacji przedsięwzięcia należy:
a. zapewnić na terenie placu budowy prawidłowe przechowywanie paliw i smarów oraz innych materiałów i surowców w taki sposób, aby nie zanieczyścić wód i powierzchni ziemi,
b. prowadzić prace budowlane w sąsiedztwie terenów objętych ochroną przed hałasem wyłącznie w porze dziennej ( w godz.. od 6.00 do 22.00 ),
c. prawidłowo zagospodarować przez wykonawcę robót odpady powstałe w trakcie wykonywania prac drogowych takie jak:
-przepracowane oleje czy niesegregowane odpady komunalne, które należy przekazać
firmom, zgodnie z obowiązującymi przepisami regulującymi procedurę ich
unieszkodliwiania.
Przebudowa przedmiotowej drogi, należy do przedsięwzięć w wyniku, którego nie występuje ryzyko wystąpienia poważnej awarii. Przedsięwzięcie będzie realizowane poza miejscem występowania obszarów wodno-błotnych i innych o płytkim zaleganiu wód podziemnych.
Z treści wyżej powołanego postanowienia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie wynika, że „po przeprowadzeniu analizy oddziaływań przedmiotowego przedsięwzięcia oraz biorąc pod uwagę jego lokalny charakter, zostało stwierdzone, że planowane przedsięwzięcie nie będzie mieć znaczącego, negatywnego oddziaływania na występujące na terenie gminy obszary Natura 2000”.
Otoczenie terenu pod inwestycję stanowi, luźna zabudowa zagrodowa oraz użytki rolne. Dla planowanej przebudowy dróg gminnych w miejscowości Pomiechowo i Stanisławowo, nie występują obszary, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone.
W miejscu realizacji inwestycji oraz w jej w pobliżu brak jest obszarów o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne. W zasięgu oddziaływania inwestycji oraz najbliższej okolicy nie występują jeziora i inne naturalne zbiorniki wód stojących. Nie ma uzdrowisk i obszarów ochrony uzdrowiskowej. Oddziaływanie będzie miało jedynie zasięg lokalny, ograniczy się do terenu, na którym będzie realizowana przebudowa dróg. Zanieczyszczenia do środowiska naturalnego powstaną w trakcie wykonywania robót związanych z przebudową przedmiotowych odcinków dróg - przewóz materiałów budowlanych i wywóz odpadów z placu budowy na wysypisko. Oddziaływanie to będzie przejściowe, odwracalne związane z zapyleniem. Ingerencja w powierzchnię ziemi nastąpi podczas przebudowy poboczy. Powierzchnia ziemi zostanie przywrócona do stanu poprzedniego, natychmiast po zakończeniu prac.
W fazie eksploatacji, wykonane przedsięwzięcie ureguluje spływ wód powierzchniowych z terenu dróg. Wody opadowe z jezdni odprowadzane będą powierzchniowo poprzez zastosowanie odpowiednich spadków, co będzie miało pozytywny wpływ na gospodarkę wodami opadowymi. Celem podjęcia przez Gminę przebudowy w/w dróg jest pozytywne oddziaływanie na środowisko poprzez uzyskanie poprawy równości nawierzchni, zmniejszenie wielkości emisji zanieczyszczeń od poruszających się po nim pojazdów mechanicznych, polepszenie warunków jezdnych, udrożnienie ruchu, zmniejszy się hałas, będzie mniejsza emisja spalin ( poprzez mniejsze zużycie paliwa), a przede wszystkim po przebudowaniu nawierzchni jezdni poprawi się bezpieczeństwo użytkowników drogi.
Nastąpi poprawa dojazdów do zabudowań oraz poprawa estetyki okolicy.
Strony postępowania mają możliwość zapoznania się z materiałami dotyczącymi przedmiotowej sprawy w Urzędzie Gminy Pomiechówek w pok. Nr 12 w godzinach pracy urzędu. Po analizie uwarunkowań zawartych w postanowieniu Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie i opinii sanitarnej Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nowym Dworze Mazowieckim, organ prowadzący postępowanie postanowił, że dla wyżej opisanego zadania nie ma konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak w sentencji.
Niniejsze postanowienie podlega publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej, w publicznie dostępnym wykazie prowadzonym przez Urząd Gminy Pomiechówek. Podano do publicznej wiadomości mieszkańcom poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Pomiechówek oraz sołectw Stanisławowo i Pomiechowo.
Na wydane postanowienie służy stronom zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie przy ul Kieleckiej 44 za pośrednictwem Wójta Gminy Pomiechówek w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia
Otrzvmuią:
1. Wójt Gminy Pomiechówek
Brody-Parcele, ul. Szkolna 1a
05-180 Pomiechówek
2. a/a.
Do wiadomości
1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny
ul. Chemików 6
05-100 Nowy D wór Mazowiecki
2. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie
ul. H. Sienkiewicza 3
00-015 Warszawa
Wytworzył: | Piotr Kownacki, data: 14.09.2010 r., godz. 15.00 |
---|
Wprowadził: | Nieznany, data: 15.09.2010 r., godz. 11.50 |
---|
Ostatnia aktualizacja: | Nieznany, data: 15.09.2010 r., godz. 11.50 |
---|
Rejestr zmian:Czas | Administrator | Opis zmiany |
---|
15.09.2010 r., godz. 11.50 | Nieznany | Dodanie strony |