Biuletyn Informacji Publicznej

Zawiera informacje publiczne w postaci elektronicznej, wymagane przez polskie prawo.

Wyszukiwanie
Główna treœść strony

Dowód osobisty

Z dowodem osobistym po Europie
Z dowodem osobistym po Europie

• Od 1 maja dowód osobisty zarówno starego typu ( książeczkowy), jak i nowego ( w postaci plastikowej karty) jest dokumentem umożliwiającym obywatelom polskim przekraczanie granic między państwami członkowskimi Unii Europejskiej.
• Od 1 maja 2004r. dowód osobisty, jako dokument stwierdzający zarówno tożsamość jak i obywatelstwo polskie jego posiadacza, wystarczy, aby załatwić w UE wszystkie sprawy, do których dotąd potrzebny był paszport (np. sprawy bankowe, ubezpieczeniowe, kredytowe itp.)
• ,, Stary’’ dowód może być na granicy zakwestionowany tylko wtedy, gdy na jego podstawie ustalenie tożsamości posiadacza będzie utrudnione, lub z uwagi na stopień zużycia powstanie wątpliwość co do autentyczności dokumentu (,, stare’’ dowody osobiste są ważne do końca 2007r.)
• Dowód osobisty nowego typu ma formę spersonalizowanej karty identyfikacyjnej o wymiarach 54x85 mm, wykonanej z tworzywa sztucznego, zawierającej dane osobowe, zdjęcie, podpis posiadacza, trzyliterową serię i sześciocyfrowy numer, nazwę organu wydającego dowód, datę wydania i termin ważności oraz elementy zabezpieczające dokument przed podrobieniem i fałszowaniem.
• Dowód osobisty odbiera się osobiście, przedstawiając urzędnikowi część B formularza.
• Przy odbiorze dowodu osobistego cudzoziemiec, który nabył obywatelstwo polskie, zwraca kartę stałego ( czasowego) pobytu.
• Przy odbiorze nowego dowodu osobistego urzędnik unieważni dowód dotychczasowy poprzez odcięcie lewego rogu o powierzchni co najmniej 1 cm kw. i zwróci go wnioskodawcy.
• Osoba, która utraciła dowód osobisty, jest zobowiązana wystąpić niezwłocznie o wydanie jej nowego dokumentu do organu gminy właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego.


MSWiA wyjaśnia

Co mają zrobić obywatele, którym nie uda się wymienić dowodów osobistych w wyznaczonych terminach, a chcą wyjechać za granicę?
Osoby, które nie wymieniły dowodu osobistego, a chcą jechać za granicę, mogą przekraczać granicę na podstawie paszportu, a dodatkowo granicę wewnatrzunijną – na podstawie dowodu osobistego starego typu (książeczkowego).


Czy to prawda, że do ustawowego terminu, czyli do końca 2007r., nie zostaną wymienione wszystkie stare dowody osobiste na nowe?
W okresie od 15 stycznia 2001r. (start systemu centralnej personalizacji dokumentów osobistych) do 4 czerwca 2004r. zostało spersonalizowanych 10.309.598 sztuk dowodów osobistych. Natomiast w bieżącym roku zostało już spersonalizowanych 2.267.806 sztuk dowodów osobistych. Zapotrzebowanie na nowe dowody osobiste w okresie 2001-2007r. zostało określone na poziomie 34.500.000 sztuk. W związku z powyższym na wymianę oczekuje jeszcze około 24.190.000 sztuk dowodów osobistych, co w przeliczeniu na okres do końca 2007r. wymusza wymianę na poziomie około 563.000 sztuk miesięcznie. Biorąc pod uwagę utrzymywane zasoby techniczno – osobowe przez Centrum PDO oraz możliwości personalizacyjne, w tym możliwości każdorazowego przestawiania linii paszportowej na dowodową, brak jest jakichkolwiek zagrożeń dla procesu wymiany, pod warunkiem że sami zainteresowani będą systematycznie – zgodnie z opublikowanym harmonogramem – dokonywali wymiany dowodów osobistych starego typu na nowe.

(Jarosław Skowroński, rzecznik prasowy MSWiA)


Wytworzył:Maria Kosela, data: 16.09.2011 r., godz. 12.45
Wprowadził:Nieznany, data: 30.06.2004 r., godz. 12.34
Ostatnia aktualizacja:Nieznany, data: 16.09.2011 r., godz. 12.48
Rejestr zmian:
CzasAdministratorOpis zmiany
16.09.2011 r., godz. 12.48NieznanyEdycja strony
30.06.2004 r., godz. 12.34NieznanyDodanie strony do BIP.

Strona oglądana: 3944 razy.