Główna treść strony
Protokół nr 5/2015 z posiedzenia Komisji Gospodarczej i Komisji Rewizyjnej w dniu 13.02.2015 r.
Protokół nr 5/2015 (Komisja Gospodarcza)
z posiedzenia Komisji Gospodarczej i Komisji Rewizyjnej w dniu 13.02.2015 r.
W posiedzeniu, któremu przewodniczyła Teresa Cieślińska, Przewodnicząca Komisji Gospodarczej, udział wzięli:
- członkowie Komisji Gospodarczej, w pełnym składzie,
- członkowie Komisji Rewizyjnej, w pełnym składzie
oraz
Robert Szmyt - OSP Goławice
Andrzej Owocki - OSP Pomiechówek
Krzysztof Furtak - OSP Pomiechówek
Maciej Skibiński - Kierownik Posterunku Policji w Pomiechówku
radny Marcin Gągolewski
Adam Salwowski, sołtys wsi Śniadówko
Agnieszka Winnik, sołtys wsi Wola Błędowska
Krzysztof Wróblewski, sołtys wsi Kosewo
Janina Kryśkiewicz, sołtys wsi Błędówko
Porządek posiedzenia:
1. Sprawozdanie z Ochotniczych Straży Pożarnych w Goławicach i w Pomiechówku.
2. Bezpieczeństwo i porządek publiczny na terenie gminy Pomiechówek, sprawozdanie za 2014 rok.
3. Omówienie projektu uchwały w sprawie wprowadzenia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt.
4. Omówienie projektu uchwały w sprawie określenia kryteriów obowiązujących na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do przedszkola i oddziałów przedszkolnych.
5. Przyjęcie planu pracy Komisji na 2015 rok.
6. Sprawy różne.
Ad.1
Robert Szmyt przedstawił sprawozdanie z działalności OSP Goławice.
Andrzej Owocki przedstawił sprawozdanie z działalności OSP Pomiechówek.
W przeprowadzonej dyskusji, radny Andrzej Górecki zaznaczył, że będąc Przewodniczącym Komisji Ochrony Środowiska zainteresowany był działalnością merytoryczną straży, teraz jako członek Komisji Gospodarczej jest zainteresowany budżetem straży. W związku z tym pytał o wysokość środków na straż w 2014 roku, ile z tego wydano na poszczególne składniki tej działalności, tj. szkolenia, samochody, kursy, wynagrodzenia itp.
Andrzej Owocki wyjaśnił, że OSP nie prowadzi księgowości i takich danych nie posiada. Można je uzyskać od Skarbnika Gminy.
Wobec tego radny Andrzej Górecki wystąpił z wnioskiem o przedstawienie danych dotyczących budżetu OSP za 2014 rok i budżetu na 2015 rok.
Jolanta Rateńska przedstawiła pismo Agencji Wydawniczej, która wspólnie z Komendantem Powiatowym Straży Pożarnej i zarządu Oddziału Powiatowego OSP zamierza wydać album pt. "Strażacy Ziemi Nowodworskiej" z okazji przypadającego w tym roku w maju jubileuszu straży.
Zwracają się do Gminy o sponsorowanie albumu i zamówienie co najmniej 150 egzemplarzy w cenie po 42 zł za 1 album. Informacje dotyczące OSP Pomiechówek zostaną zamieszczone na dwóch stronach arkusza A4.
Radny Andrzej Górecki nadmienił, że Komisja Ochrony Środowiska już się nad tym zastanawiała i była przeciwna temu, bo jeśli chcą zmieścić 80 lat działalności OSP w Pomiechówku na dwóch stronach albumu to jest niewyobrażalne. Dlatego wolałby przeznaczyć dla strażaków pieniądze, które poszłyby na wydanie tego albumu.
Pozostali radni przychylili się do tego i oni też negatywnie odnieśli się do sponsorowania wydania tego albumu.
W dalszej części przedyskutowano temat straży w kwestii wydatków. Radni uważali, że pieniądze na straż powinny być równo podzielone na obie jednostki. proponowano też zaplanowanie wydatków na obie straże w ramach budżetu.
Robert Szmyt dodał, że do jednostki w Goławicach pilnie potrzebne są pieniądze na system selektywnego powiadamiania. Koszt takiego urządzenia z zamontowaniem wynosi w granicach 35.000 zł.
Ad.2
Informację na temat bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie gminy w 2014 roku, przedstawił Kierownik Posterunku Policji w Pomiechówku, Maciej Skibiński.
W trakcie dyskusji w powyższym temacie, radny Benedykt Pawlak zwrócił się z prośbą o interwencję policji w sprawie porządku i ładu na terenie osiedla przy ulicy Wojska Polskiego w Pomiechówku. Wyjaśnił, że od jakiegoś czasu w godzinach 23, 24-ta przyjeżdża grupa motocyklistów na teren osiedla, zbierając się w pobliżu garaży. Urządzają sobie wyścigi motocyklowe, zakłócając ciszę i bezpieczeństwo. Ludzie skarżą się na taki stan rzeczy. Dlatego zwrócił się o to, aby patrole policji pojawiały się na osiedlu po godzinie 22:00, bo dopóki nie zostaną zrobione dwa spowalniacze ruchu, to sytuacja nie zmieni się.
Radny Andrzej Malasiewicz zapytał, czy sytuacja pod względem porządku na placu zabaw przy ul.Sportowej poprawiła się.
Kierownik Policji, M.Skibiński powiedział, że od czasu jak założono tam monitoring uspokoiło się, poza tym jest tam osoba, która pilnuje tego placu.
Radny Andrzej Górecki zapytał, jak działa monitoring na terenie Pomiechówka.
M.Skibiński powiedział, że monitoring w centrum Pomiechówka, przy św. Annie i przy aptece, w ogóle nie działa. Dobrej jakości jest monitoring na placu rekreacyjno-sportowym przy ul.Sportowej. Te w centrum mają był wymienione.
Radny Andrzej Górecki podniósł temat parkowania samochodami w centrum Pomiechówka. Chciał, aby Policja zwróciła uwagę na ten problem w ten sposób, aby było jak najwięcej miejsca na inne samochody. Chodzi głównie o ulicę Kolejową, gdzie ludzie parkują samochody nawet na cały dzień, bo dalej jadą pociągiem do pracy. Często samochód zaparkowany jest w ten sposób, że zajmuje dwa miejsca i wtedy na parkingu mieści się mniej samochód niż powinno być.
Krzysztof Wróblewski, sołtys wsi Kosewo poruszył temat drogi powiatowej od Modlina w kierunku Janowa. Na wysokości osiedla (dawne PGR) w Nowym Modlinie stoją znaki zakazu przejazdu pojazdów powyżej 10 ton, których nikt nie przestrzega. Chodziło mu o to, żeby zdjąć te znaki albo doprowadzić do tego, żeby zaczęto to przestrzegać. Dobrze byłoby, aby Policja Ruchu Drogowego zainteresowała się tym, bo droga jest w miarę dobrym stanie, ale jest dewastowana przez ciężkie pojazdy. Ponadto na określonych odcinkach tej drogi z wykopów zostały wyciągnięte liny, które stwarzają niebezpieczeństwo na drodze.
Kierownik Policji oświadczył, że na odcinku drogi od krajowej nr 62 do Eko-Zysku w Nowym Modlinie były kontrole policyjne, część samochodów posiada pozwolenia na przejazd tą drogą.
Sołtys wsi Kosewo, K.Wróblewski zgłosił także temat drogi gminnej brukowej, która prowadzi do wyrobisk po cegielni. Jest ona obciążona przejazdem samochodów ciężarowych, które ją dewastują.
Ad.3
Agnieszka Szajna omówiła Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Pomiechówek, który musi być uchwalony przez Radę Gminy do końca marca.
W trakcie dyskusji, sołtys Kosewa,Pan Wróblewski nawiązał do nierozwiązanego problemu przytuliska dla psów w Pomiechówku. Chciał wiedzieć, czy jest coś robione w tym kierunku.
Radny Andrzej Górecki wyjaśnił, że sprawę omawiano na posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska. Okazuje się, że ani Prokuratura, ani Powiatowy Lekarz Weterynarii nie są zainteresowani rozwiązaniem tego tematu. Nikt poza mieszkańcami i Gminą nie widzi w tym problemu.
On sam ma pomysł wprowadzenia podatku progresywnego od psów, to znaczy im większa liczba zwierząt, tym podatek wyższy, bo jak na razie nie ma żadnych innych argumentów prawnych, żeby coś zrobić z tym przytuliskiem.
Ad.4
Komisja otrzymała do zapoznania projekt uchwały w sprawie określenia kryteriów obowiązujących na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do przedszkola i oddziałów przedszkolnych.
Z uwagi na nieobecność osób, które mogłyby temat objaśnić, w zarysie przedstawiła go Przewodnicząca Komisji Gospodarczej, Teresa Cieślińska, jednocześnie proponując, że jeśli będą uwagi i zapytania do projektu uchwały to należy je zgłosić i wtedy na wspólnym posiedzeniu wszystkich komisji wyjaśnień udzieli Pani Bożena Śliwińska.
Ad.5
Każda z obradujących na posiedzeniu komisji otrzymała projekt planu pracy Komisji na 2015 rok celem zapoznania się z tym materiałem i na następnym posiedzeniu wypowiedzenia się w tym temacie i przyjęcia planu.
Ad.6
Sprawy różne.
Przewodnicząca Komisji Gospodarczej, Teresa Cieślińska odczytała sprawozdanie radnego Artura Bonasa ze spotkania ze strażakami OSP w Goławicach i OSP w Pomiechówku.
Pismo Starosty Nowodworskiego w sprawie wyznaczenia przedstawiciela do Rady Społecznej Nowodworskiego Centrum Medycznego postanowiono rozpatrzyć na wspólnym posiedzeniu wszystkich komisji w dniu 19.02.2015 r.
Pismo Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim w sprawie dofinansowania zakupu pojazdów policyjnych, zaopiniowano pozytywnie na tyle, o ile są na to pieniądze.
Podanie p.Dominika Nowaka o dofinansowanie zakupu stroju sportowego, zaopiniowano pozytywnie.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Orzechowie zwróciła się z prośbą o wsparcie finansowe na zakup twardych dysków i elementów komputerowych w związku z otrzymaniem w formie darowizny 10 komputerów.
Komisja pozytywnie zaopiniowała powyższe.
Agnieszka Winnik, sołtys wsi Wola Błędowska wystąpiła z wnioskiem, który złożyła również w wersji pisemnej, o wyasygnowanie środków na poczet dokończenia naprawy drogi gminnej w sołectwie Wola Błędowska w 2015 roku. Poinformowała, że od momentu powstania, czyli od około trzydziestu lat, droga nie była nigdy całościowo remontowana. W 2013 roku na jej remont wieś przeznaczyła fundusz sołecki. Udało się też pozyskać niewielkie dodatkowe środki z Gminy, dzięki czemu nastąpił pierwszy etap naprawy fragmentu drogi poprzez załatanie dziur oraz położenie jednowarstwowej nakładki asfaltowej. Droga jest robiona etapami. Obecna sytuacja jest taka, że droga ta na początku, jakieś 150 metrów ma doły i dziury, później jest nakładka jednowarstwowa, następnie jakieś 300 m nakładki dwuwarstwowej i zrobione pobocze. Pozostała część jezdni rozpada się na małe asfaltowe kawałki, które wybijane są w trakcie codziennego użytkowania drogi. Tworzą się ogromne dziury, których nie sposób ominąć, zapadają się pobocza wzdłuż jezdni. Pod nowym odcinkiem jezdni załamuje się przepust, droga w tym miejscu ulega odkształceniu. Asfalt położony jedno warstwowo zaczyna się przecierać. Z miesiąca na miesiąc stan nawierzchni ulega pogorszeniu. W dniu 4 lutego 2015 r. odbyło się spotkanie mieszkańców Woli Błędowskiej z Wójtem oraz zastępcą Wójta, na którym obiecano, że w pierwszym możliwym terminie będą załatane ubytki w jezdni, zaś w połowie roku zostanie złożony wniosek o dofinansowanie remontu tej drogi z PROW, które może sięgać do 75% wartości inwestycji. W związku z tym może być konieczność wyasygnowania kwoty uzupełniającej jako wkład własny gminy, o co pani sołtys wnioskowała. W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku o dofinansowanie wnioskowała o przyznanie kwoty na prace związane z naprawą nawierzchni drogi w ten sposób, aby droga nadawała się do użytku i by zapobiec jej dalszej dewastacji.
Całość zadania szacuje się mniej więcej około 600.000,00 zł.
Ponadto Pani sołtys w swej wypowiedzi podkreśliła, że w tym roku gmina przeznaczyła za mało środków na remonty dróg, bo tylko 100.000,00 zł, a dla porównania w innych gminach, np. w Czosnowie wartość ta wynosi 3.600.000,00 zł. W związku z tym pytała, dlaczego jest to tak mała kwota, przecież nie starczy to nawet na połatanie dziur w drogach. Poza tym pytała, czy Komisja Budżetowa rozważała możliwość podjęcia programu naprawy dróg wiejskich, przecież wpływają różnego rodzaju informacje od sołtysów na temat dróg, z których niektóre wymagają natychmiastowego remontu. Uważała, że błędne jest założenie, że na remonty dróg wykonuje się tylko za pozyskane fundusze, dokładając jak najmniej od siebie. Więc pytała, czy dalej tak będzie, że jeśli Gmina nie pozyska funduszy to te drogi nie będą robione. Chciała, aby realnie spojrzano na potrzeby mieszkańców, przeznaczając jakieś kwoty na wsie poza Pomiechówkiem, gdzie mieszka 2/3 mieszkańców. Zrozumiałe jest to, że gmina planuje wydatki, że wiąże się to z jakimś rozciągnięciem w czasie, ale trzeba jednak zabrać się konkretnie za te remonty przeznaczając co roku jakieś kwoty z budżetu, żeby sukcesywnie naprawiać to co jest najbardziej zniszczone.
Radna Teresa Cieślińska tłumaczyła, że w dużej mierze związane jest to z tym, że Gmina ma pewne stałe zobowiązania, które muszą być zapewnione, np. oświata, ogrzewanie, oświetlenie. Zaznaczyła, że ona również jest za remontami dróg wiejskich i podpisuje się pod tym dwoma rekami, ale budżet jest taki, że na wszystko nie wystarczy, dlatego szuka się pieniędzy poza nim.
Pani Agnieszka Winnik dodała, że składane są wnioski jakie są zapotrzebowania na prace w danej miejscowości, gdyby te wnioski były poważnie potraktowane i gdyby ktoś je rozpatrzył, to można poczynić pewne założenia i stworzyć długoterminowy plan naprawy dróg na wsiach, bo to że nie będzie dofinansowania z zewnątrz nie oznacza, że problem zniknie, bo drogi nadal będą do remontu. Biorąc pod uwagę to wszystko, w imieniu wszystkich sołtysów wystąpiła z wnioskiem o stworzenie programu realnej naprawy dróg wiejskich tak żeby robić np. 3-4 drogi w ciągu roku. Rozłoży się to w czasie, ale będzie możliwa naprawa, nie licząc tylko na dofinansowanie z zewnątrz, bo z tym jest różnie. I tak na wsi ludzie robią co mogą, przeznaczając skromne środki funduszu sołeckiego na drogi, na oświetlenie, ale to jest stanowczo za mało i bez pomocy gminy nie uda się wszystkiego zrobić, tym bardziej że utrzymanie i naprawa dróg leży w gestii gminy.
Radna Teresa Cieślińska dodatkowo tłumaczyła, że programy funduszy zewnętrznych stawiają pewne kryteria. Często jest tak, że niektóre drogi nie spełniają kryteriów, aby uzyskać na nie dofinansowanie, bo np. muszą łączyć się z drogą krajową, lub mieć połączenie z obu stron z drogą powiatową itp. Dodatkowo w projekcie muszą być ronda, co jest dodatkowo punktowane, itd. Dlatego planowanie długoterminowe napraw dróg może być nie skuteczne, bo nie wiadomo, czy zaplanowana w danym roku droga spełni kryteria i uzyska dofinansowanie i wtedy plan ten będzie nie zrealizowany.
Sołtys, Agnieszka Winnik jest to zrozumiałe w przypadku zewnętrznych funduszy, ale chodzi o sytuacje dróg na wsiach, które nie były od kilkudziesięciu lat remontowane. Są takie drogi na które nie ma dofinansowania, ale te drogi też trzeba robić i dlatego Gmina powinna regularnie przeznaczać jakieś kwoty na drogi wiejskie, bo im dłużej czeka się z naprawą, to będą coraz większe koszty dla Gminy.
Radny Andrzej Górecki zaznaczył, że gdyby miał decydować o przyznaniu środków na drogę przy której mieszka 500 osób i na drogę przy której mieszka 200 osób, to zawsze będzie za tym, żeby przeznaczać środki tam, gdzie mieszka więcej ludzi i tak się to do tej pory odbywało. Jeśli nie zbuduje się dróg do 2020 roku to później nie będzie na to szansy, bo jest to ostatni okres finansowania z zewnątrz. Gdyby nie te środki, to ani przedszkola, ani hali, ani oczyszczalni by nie było, bo gminy na to nie byłoby stać, uważał radny i dodał, trzeba patrzeć na całość gminy, bo zostało dużo zrobione i nie można mówić, że nigdzie nic się nie robi.
Sołtys, Agnieszka Winnik zgadzała się z tym, że warto korzystać z dofinansowania i że trzeba wyłożyć własną część, kiedy to dofinansowanie się pojawi. jest to normalna rzecz, ale są drogi na które nie ma dofinansowania z tego względu, że ich położenie wyklucza je z tego, ale te drogi również trzeba robić i jeżeli będziemy liczyć na to, że coś się urwie z budżetu, to nigdy te drogi nie będą zrobione, to samo dotyczy latarni, bo jak jest ciemno na wsi, to jest duży problem.
Zdaniem pani sołtys, jak również innych sołtysów powinno się na te drogi regularnie przeznaczać jakieś kwoty po to, żeby je systematycznie remontować, a nie tylko dokładać pieniądze na to co jest potrzebne z dofinansowania, a na resztę nic, bo jeśli do 2020 roku będą programy na dofinansowanie dróg, to na wsiach można się spodziewać jakichś remontów dopiero po tym czasie, a tak się nie da.
Radny Andrzej Górecki uważał, że jeżeli coś zostało zrobione na drodze w Woli Błędowskiej, to być może jest to mało, ale w porównaniu do większego zagęszczenia jest to normalna rzecz.
Sołtys, Agnieszka Winnik uznała, że nie jest to normalna rzecz, bo jeśli robi kawałek drogi, która cała jest dziurawa, potem twierdzi się, że na dalszą część nie ma pieniędzy, to jaki jest sens remontu tej drogi. Można zrozumieć, że robi się kawałek drogi, a na pozostałej części łata się dziury, żeby można było jeździć, a tak po co robić asfalt na 300m i po0bocza jak na pozostałej części nie da się przejechać.
W dalszej części Pani sołtys poruszyła kwestię informowania sołtysów. Przychodząc na sesję ciężko zorientować się w niektórych tematach, jeżeli informacje te są podawane we fragmentach.
Sołtys Kosewa, Krzysztof Wróblewski zaznaczył, że od 4 lat prosi o 4 lampy i nie może się doczekać, a gdyby tylko jedną lampę rocznie zakładano, to pewnie cała ulica byłaby już oświetlona.
Sołtys Błędówka, Janina Kryśkiewicz powiedziała, że przez całą wieś nie jeździ autobus szkolny ze względu na zły stan drogi, która była remontowana w zeszłym roku. Dzieci muszą dochodzić do przystanku na terenie inne wsi i innej gminy.
Na zakończenie dyskusji, Komisja wystąpiła z wnioskiem o przedstawienie harmonogramu profilowania dróg, żeby mogli się z tym zapoznać i odnieść do tego. Ponadto sołtysi proszą o to, żeby wcześniej ich powiadamiać o rozpoczęciu prac na terenie ich miejscowości.
Sołtys, Agnieszka Winnik wniosła o ujęcie w bieżących naprawach dróg gminnych drogi we wsi Wola Błędowska w kierunku miejscowości Czarna.
Sołtys, Krzysztof Wróblewski zapytał na temat Komisji Przetargowych, czy są one stałe, czy każdorazowo powoływany jest inny skład.
Radni wyjaśnili, że Komisje te każdorazowo powołuje Wójt, radni mogą uczestniczyć w posiedzeniach tych komisji w charakterze obserwatora.
Sołtys, Agnieszka Winnik nadmieniła, że w statucie gminy nie ma nic na temat procedur składania wniosków przez sołtysów, przez co są ono zdezorientowani, nie wiedzą do kogo mają występować w sprawach wsi, nie ma też w tym dokumencie definicji sołtysa i sołectwa.
Radny Marcin Gągolewski złożył pismo do Komisji Gospodarczej i Komisji Rewizyjnej z wnioskami do budżetu na 2015 r.
Przybliżył Komisji sprawy, które podnosi w swoim piśmie. Chodzi o wykonanie ciągu pieszego w Starym Orzechowie. Koszt kilkunastu tysięcy złotych. Jest zrobiony nasyp, są wszystkie pozwolenia, ale dalej nic nie jest robione.
Ponadto mówił o konieczności wykonania nawierzchni z kruszywa na drodze nr 196 i 155 w Starym Orzechowie.
Wyjaśnił także punkt dotyczący zrobienia przeglądu technicznego bloków kolejowych w Wójtostwie. Są to budynki, które przejęła Gmina od Kolei. Potrzeba tam kilku tysięcy złotych na naprawienie dachu na bloku nr 26.
Radny Andrzej Górecki uważał, że mieszkańcy sami powinni zadbać o te remonty. Są ludzie, których faktycznie nie stać na remont, ale część osób nie robi tego z niedbalstwa.
Radny Marcin Gągolewski uważał, że skoro Gmina to przejęła to powinna zabezpieczyć i zadbać o mienie gminne. Dodał, że oprócz dachu jest również kwestia naprawienia rynny, bo od 2 lat zacieka ściana.
Radni byli zbulwersowani tym, że z tak prostą sprawą jak naprawa rynny zwraca się do Gminy.
Radny Andrzej Górecki oświadczył, że będzie pierwszy żeby nie dawać pieniędzy na takie drobne sprawy jak naprawa rynny.
Radni byli zainteresowani również tym, czy lokatorzy tych bloków płacą czynsz. Proponowali to sprawdzić.
Radni postanowili o zorganizowaniu Komisji wyjazdowej, celem oceny sytuacji, wtedy podejmą decyzję na temat środków finansowych.
Proponowano także, aby Urząd Gminy przeprowadził ocenę stanu technicznego tych budynków.
Na tym protokół zakończono.
Wytworzył: | Teresa Leszczyńska, data: 24.03.2015 r., godz. 13.00 |
---|
Wprowadził: | Nieznany, data: 24.03.2015 r., godz. 13.06 |
---|
Ostatnia aktualizacja: | Nieznany, data: 24.03.2015 r., godz. 13.06 |
---|
Rejestr zmian:Czas | Administrator | Opis zmiany |
---|
24.03.2015 r., godz. 13.06 | Nieznany | Edycja strony |
24.03.2015 r., godz. 13.06 | Nieznany | Dodanie strony |